Bankacılık sektöründe finansal performansın ölçümü: Türkiye ve Azerbaycan bankacılık sektöründen kanıtlar
Measurement of financial performance in the banking sector: Evidence from the banking sectors of Turkey and Azerbaijan
  1. Tez No: 936594
  2. Yazar: AYİSHA IMANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
“Bankacılık Sektöründe Finansal Performans Ölçümü: Türkiye ve Azerbaycan Bankacılık Sektöründen Kanıtlar”başlıklı tez, Türkiye ve Azerbaycan'da faaliyet gösteren bankaların finansal sağlığı ve verimliliğinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışma, bankacılık sektöründe finansal performansın değerlendirilmesinin önemini ve bunun hem paydaşlar hem de düzenleyici kurumlar açısından taşıdığı önemi özetleyen bir giriş ile başlayacaktır. Metodoloji bölümünde ise araştırma tasarımı, veri toplama yöntemleri ve çeşitli finansal performans göstergelerini değerlendirmek için kullanılan analitik araçlar açıklanmaktadır. Tezin ana bölümü, kârlılık, likidite, ödeme gücü, verimlilik ve varlık kalitesi gibi temel finansal performans göstergelerinin kapsamlı bir şekilde incelenmesine odaklanacaktır. Bu göstergeler, bankaların kaynaklarını ne derece etkin yönettiklerini, kâr elde etme kapasitelerini ve riskleri yönetme stratejilerini değerlendirmektedir. Yapılacak analiz, Türkiye ve Azerbaycan'daki farklı bankaların belirli bir döneme ait performanslarının karşılaştırılmasını, bu dönemdeki eğilimlerin tespit edilmesini ve performans değişimlerine etki eden faktörlerin derinlemesine araştırılmasını içermektedir. Ayrıca, tezde elde edilen bulguların bankacılık sektörü, düzenleyici otoriteler, politika yapıcılar ve diğer paydaşlar üzerindeki etkileri tartışılabilir. Araştırma sonuçlarına dayanarak, finansal performansın iyileştirilmesine, düzenleyici çerçevelerin güçlendirilmesine ve bankacılık sektöründe istikrarın teşvik edilmesine yönelik stratejik öneriler sunulması da mümkündür. Tez, genel olarak Azerbaycan ve Türkiye bankacılık sektörünün finansal dinamiklerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı ve sektörde istikrarı, verimliliği ve büyümeyi teşvik etmeyi hedefleyen karar alma süreçlerine rehberlik edebilecek nitelikte bilgi sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“Financial Performance Measurement in the Banking Sector: Evidence from Turkish and Azerbaijani Banking Sectors”aims to evaluate the financial health and efficiency of banks operating in Azerbaijan. The study will begin with an introduction outlining the importance of assessing financial performance in the banking sector and its importance for both stakeholders and regulatory bodies. The methodology section describes the research design, data collection methods, and analytical tools used to evaluate various financial performance indicators. The main part of the thesis will focus on a comprehensive examination of key financial performance indicators such as profitability, liquidity, solvency, efficiency and asset quality. These indicators evaluate how effectively banks manage their resources, their capacity to generate profits and their strategies for managing risks. The analysis to be conducted includes comparing the performances of different banks in Turkey and Azerbaijan for a certain period, identifying trends in this period and in-depth research of the factors affecting performance changes.. Additionally, the effects of the findings obtained in the thesis on the banking sector, regulatory authorities, policy makers and other stakeholders can be discussed. Based on the research results, it is also possible to provide strategic recommendations to improve financial performance, strengthen regulatory frameworks and promote stability in the banking sector. The thesis aims to contribute to a better understanding of the financial dynamics of the banking sector of Azerbaijan and Turkey in general and to provide information that can guide decision-making processes aimed at promoting stability, efficiency and growth in the sector.