Farklı endokron tasarımlarında bitim hattı ve kavite derinliğinin ağız içi tarayıcı hassasiyetine etkileri
Effects of finish line and cavity depth on intraoral scanner accuracy in different endocrown designs
- Tez No: 936593
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ağız içi tarayıcılar kullanılarak elde edilen dijital ölçülerde farklı pulpal kavite derinliklerinin tarama hassasiyetini etkilediği rapor edilmiştir. Bununla birlikte, güncel ağız içi tarayıcılar ile endokron preparasyonlarında farklı kavite geometrilerinin dijital ölçü hassasiyetine etkisi ile ilgili çalışmalar yetersizdir. Bu in vitro çalışmanın amacı, farklı endokron tasarımları ve bitim hatlarının ağız içi tarayıcı hassasiyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaçla, iki farklı kavite derinliği (2 mm ve 4 mm) ve üç farklı okluzal geometriye (servikal çizginin 2 mm okluzalinde shoulder, servikal çizginin 4 mm okluzalinde shoulder ve butt marjin) sahip altı adet prepare diş modeli oluşturuldu. Her grupta, laboratuvar tarayıcısı (Medit T310) ile elde edilen dijital veriler referans model olarak kullanıldı. Modeller dört farklı ağız içi tarayıcı (Trios 3, Medit i600, Helios 600, Trios 5) ile tarandı (n=10). Referans veriler ile ağız içi tarayıcılardan elde edilen dijital ölçü verileri best-fit programıyla çakıştırılarak ölçü hassasiyeti değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Versiyon 22, SPSS Inc, Chicago, IL, ABD) paket programı kullanıldı. Karşılaştırılan gruplar arasında varyansların homojenliği varsayımını sınamak için Levene testi kullanıldı. Normal dağılıma uyan ilişkili sayısal verilerin tarayıcılar arasında karşılaştırılması için Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi (ANOVA), normal dağılıma uymayan ilişkili sayısal verilerin tarayıcılar arasında karşılaştırılması için Friedman testi kullanıldı. İstatistiksel olarak anlamlı farklılık belirlenen Tekrarlı Ölçümlerde ANOVA ve Friedman testi sonrasında farklılığın hangi tarayıcılar arasında olduğunu belirlemek için Bonferroni düzeltmeli post-hoc ikişerli karşılaştırma testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
It has been reported that variations in pulpal cavity depth can influence the scanning accuracy of digital impressions obtained using intraoral scanners. However, current studies investigating the impact of different cavity geometries in endocrown preparations on digital impression accuracy with contemporary intraoral scanners remain limited. The aim of this in vitro study was to evaluate the effects of different endocrown designs and finish line configurations on the scanning accuracy of intraoral scanners. For this purpose, six prepared tooth models were fabricated with two different cavity depths (2 mm and 4 mm) and three different occlusal geometries (a shoulder finish line located 2 mm occlusal to the cervical line, a shoulder finish line located 4 mm occlusal to the cervical line, and a butt margin). In each group, digital data obtained with a laboratory scanner (Medit T310) were used as reference models. The models were scanned with four different intraoral scanners (Trios 3, Medit i600, Helios 600, and Trios 5) (n=10). The digital impressions obtained from the intraoral scanners were superimposed onto the reference data using a best-fit algorithm to assess scanning accuracy. For statistical analysis, SPSS software (Version 22, SPSS Inc, Chicago, IL, USA) was used. Levene's test was performed to assess the assumption of homogeneity of variances among the compared groups. Repeated measures analysis of variance (ANOVA) was used for normally distributed data, while the Friedman test was used for non-normally distributed related numerical data. Following the identification of statistically significant differences in ANOVA and Friedman tests, pairwise comparisons between scanners were conducted using Bonferroni-corrected post- hoc tests.