Plastik poşet ve cam atıkları ile modifiye edilmiş bitümlü bağlayıcı özelliklerinin araştırılması
Investigation of bituminous binder properties modified with plastic bags and glass wastes
- Tez No: 936599
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT GÜRER, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT VERGİ TACİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünyada hızla artan insan nüfusu, tüketime bağlı atık miktarının artışını doğrudan etkilemektedir. Mevcut hammadde kaynaklarının orantısız tüketimi, toprak, su ve hava kirliliği, zamanla yetersiz atık depolama alanları gibi öncelikle insan ve çevre sağlığını etkileyen sorunları ortadan kaldırmanın en temel yolu, etkili atık yönetiminden geçmektedir. Bu bağlamda, günümüzde hızla artan atık malzemelerin, geri dönüşüm için bile enerji tüketmeden tekrar kullanılması, atık bertarafı için önemli bir çözümdür. Bu çalışmada,atık cam şişeler ve plastik poşetler bitüm modifikasyonunda kullanılmıştır. 15 adet modifiye bitüm ve 1 adet saf bitüm (kontrol), her ikisini de farklı oranlarda bitüm içeren cam atığı (%0, 0,5, 1,0, 1,5, 3,0, 5,0%), plastik torba atığı (%0, 0,5, 1,0, 1,5, 3,0, 5,0%) ve hibrit atık (%0,5 CA + 0,5 PPA; 0,5 CA + 1,0 PPA; 0,5 CA + 1,5 PPA; 0,5 CA + 2,0 PPA; 1,0 CA + 2,0 PPA) malzemelerinin farklı oranlarda karıştırılmasıyla hazırlanmış ve numuneler üzerinde fiziksel ve reolojik testler yapılmıştır. Test sonuçlarına göre %1 serisi cam atığı, %3 serisi plastik poşet atığı ve 0,5 CA + 1,5 PPA serisi hibrit atık numuneleri daha iyi davranış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing human population in the world directly affects the increase in the amount of waste. The most basic way to eliminate problems that primarily affect human and environmental health, such as disproportionate consumption of existing raw material resources, soil, water and air pollution, and insufficient waste storage areas over time, is through effective waste management. In this context, reusing waste materials, which are rapidly increasing today, without consuming energy even for recycling, is an important solution for waste disposal. In this study, waste glass bottles and plastic bags were used in bitumen modification. 15 modified bitumen and 1 pure bitumen, glass waste (0, 0.5, 1.0, 1.5, 3.0, 5.0%), plastic bag waste (0, 0.5, 1.0, 1.5, 3.0, 5.0%) and hybrid waste (0.5 WGP + 0.5 NBW; 0.5 WGP + It was prepared by mixing the materials (1.0 NBW; 0.5 WGP + 1.5 NBW; 0.5 WGP + 2.0 NBW; 1.0 WGP + 2.0 NBW) in different proportions and physical and rheological tests were performed on the samples. According to the test results, 1% series glass waste, 3% series plastic bag waste and 0.5 WGP + 1.5 NBW series hybrid waste samples showed better behavior.