Futbol okullarına devam eden 8-10 yaş arası erkek çocuklarda düz sprint ve retro sprint antrenmanlarının vücut kompozisyonu, sürat, çeviklik, denge ve motor koordinasyona etkisi
The effects of forward sprint and retro sprint training on body composition, speed, agility, balance, and motor coordination in male children aged 8-10 attending football schools
  1. Tez No: 936598
  2. Yazar: UĞUR SARICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİGAR KÜÇÜKKUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
FUTBOL OKULLARINA DEVAM EDEN 8-10 YAŞ ARASI ERKEK ÇOCUKLARDA DÜZ SPRİNT VE RETRO SPRİNT ANTRENMANLARININ VÜCUT KOMPOZİSYONU, SÜRAT, ÇEVİKLİK, DENGE VE MOTOR KOORDİNASYONA ETKİSİ ÖZET Bu çalışmanın amacı, futbol okullarına devam eden 8-10 yaş arası erkek çocukların düz sprint ve retro sprint antrenmanlarının vücut kompozisyonu, sürat, çeviklik, denge ve motor koordinasyonuna etkisini incelemektir. Bu amaçla, Yalova Faruk Yiğit Futbol Akademisi'nde futbol eğitim gören toplam 45 erkek çocuk çalışmaya katılmıştır. Katılımcılar 3 gruptan oluşmaktadır; düz sprint (DSG) (n=15), Retro Sprint (RSG) (n=15) ve kontrol grubudur (KG) (n=15). Futbol antrenmanlarına devam eden çocuklara 8 hafta boyunca haftada 2 gün (1 saat/gün) antrenmana başlamadan önce; DSG antrenmana ek olarak 8x30 m düz sprint, RSG'na antrenmana ek olarak 8x30 m retro sprint antrenmanı yapmıştır. KG'na sadece futbol antrenman programı uygulanmıştır. Vücut kompozisyonları ölçümleri için Biyoelektrik İmpedans Analizi (TANITA MC 780, Japonya), deri kıvrım kalınlığı için Skinfold Kaliper (Holtain Ltd, UK) ve çevre ölçümleri için gulikmetre kullanıldı. Sürat ve Illinois Çeviklik Testi ölçümü için fotosel (Microgate Witty Double Photocell) kullanıldı. Denge ölçümü için Flamingo Denge testi hata sayıları belirlenerek kaydedildi. Çocuk Beden Koordinasyonu için Körperkoordinations Test für Kinder (KTK) testi kullanılarak; denge, taşıma, atlama ve sıçrama (KTK_Denge, KTK_Taşıma, KTK_Atlama ve KTK_Sıçrama sırayla) bölümleri ölçüldü. Verilerin analizinde SPSS 22.0 istatistik programı kullanıldı. İstatistik testlerde ilk olarak verilerin parametrik testlerin ön koşullarını sağlayıp sağlamadığına Skewness ve Kurtosis (çarpıklık, basıklık) değerleri -1.0 ile +1.0 aralığında olması verilerin normal dağıldığı bulunmuştur. DSG ve RSG normal dağılım gösterdiğinden, istatistiksel analizi gruplar kendi içerisinde ön ve son test analizleri için bağımlı örneklem t-testi kullanılmıştır. Bulgular %95 güven aralığında %5 anlamlılık (0.05) düzeyinde değerlendirildi. KG normal dağılmadığından bağımlı örneklem testi olan Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanıldı. DSG, RSG ve KG arasındaki ön test ve son test puanlarını karşılaştırmak için Kruskal-Wallis Testi uygulandı. DSG, RSG ve KG arasındaki farkı belirlemek için ANOVA post hoc'lara bakıldı ve Tamhane's T2 testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF FORWARD SPRINT AND RETRO SPRINT TRAINING ON BODY COMPOSITION, SPEED, AGILITY, BALANCE, AND MOTOR COORDINATION IN MALE CHILDREN AGED 8-10 ATTENDING FOOTBALL SCHOOLS ABSTRACT The aim of this study is to investigate the effects of straight sprint and retro sprint training on body composition, speed, agility, balance, and motor coordination in male children aged 8-10 attending football schools. For this reason, a total of 45 male children from the Yalova Faruk Yiğit Football Academy participated in the study. The participants were divided into three groups: Straight Sprint (SSG) (n=15), Retro Sprint (RSG) (n=15), and Control Group (CG) (n=15). Children who continued their football training participated in an 8-week training program, which consisted of 2 sessions (1 hour each) per week. Before the football training, the SSG group performed additional 8x30 m straight sprints, and the RSG group performed 8x30 m retro sprints. The CG only followed the football training program. Body composition measurements were taken using Bioelectrical Impedance Analysis (TANITA MC 780, Japan), skinfold thickness measurements with a Skinfold Caliper (Holtain Ltd, UK), and circumference measurements using a Gulikmeter. Speed and the Illinois Agility Test were measured with photocells (Microgate Witty Double Photocell). Balance was measured using the Flamingo Balance Test and Children's Body Coordination was assessed using the Körperkoordinations Test für Kinder (KTK) test, measuring balance, transportation, jumping, and hopping (KTK_Balance, KTK_Transportation, KTK_Jumping, and KTK_Hopping, respectively). The data were analyzed using SPSS 22.0 statistical software. In the statistical tests, the data were first examined for the prerequisites of parametric tests by checking the Skewness and Kurtosis values, which were found to fall between -1.0 and +1.0, indicating a normal distribution. Since SSG and RSG showed normal distribution, dependent sample t-tests were used for pre-test and post-test analysis within each group.