Genital siğili olan erkeklerde psikososyal etkilerinin ve cinsel fonksiyon bozukluğunun araştırılması
Investigation of psychosocial effects and sexual dysfunction disorder in men with genital warts
  1. Tez No: 936629
  2. Yazar: FURKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA BAYKAL SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Kadınlardaki HPV enfeksiyonları üzerine yapılan önceki çalışmalardan farklı olarak, bu araştırmada erkeklerde görülen genital siğillerin hastalığın yayılımı, mortalite ve morbidite oranları üzerindeki etkisini ele almak hedeflenmiştir. Ayrıca, bu hastalarda psikososyal etkilenim ve cinsel fonksiyon bozuklukları başta olmak üzere, hastalığın genel yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte, HPV ve HPV aşısına yönelik bilgi düzeyi ve tutumların kapsamlı bir şekilde incelenmesi de çalışmanın temel hedefleri arasındadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Kasım 2022 ile Kasım 2024 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı polikliniğine başvuran, 18 ila 70 yaş aralığında olan ve daha önce anksiyete veya depresyon tanısı almamış 80 erkek hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin demografik özellikleri, lezyonların lokalizasyonu ve süresi, uygulanan tedavi yöntemleri ve tedaviye yanıtları, eşlik eden hastalıkları, eş öyküsü, cinsel partner sayısı, diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara yönelik serolojik değerlendirmeleri, HPV aşı durumu ve aşının yanı sıra HPV hakkındaki bilgi ve tutumları veri toplama formu aracılığıyla kaydedilmiştir. Hastaların yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla Dermatoloji Yaşam Kalite İndeksi (DYKİ), psikososyal etkilenimi belirlemek için Beck Depresyon Envanteri ve cinsel fonksiyon bozukluklarını saptamak için Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği uygulanmıştır. Kontrol grubu olarak, bilinen herhangi bir psikiyatrik hastalığı bulunmayan ve 18 ila 70 yaş aralığında olan 80 erkek birey çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Vaka ve kontrol gruplarının demografik özellikleri (yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, boy ve kilo) açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Tedavi yöntemleri ve yanıtları açısından; vaka grubunda yer alan hastaların %56,3'üne kriyoterapi uygulanmış olup, genel tedavi yanıtları değerlendirildiğinde, hastaların %55,2'sinde“iyi”, %39,7'sinde“kısmi”ve %5,2'sinde“yetersiz/kötü”yanıt elde edilmiştir. Kriyoterapi ile topikal tedavi kombinasyonu uygulanan hastalarda %88,9 oranında iyi yanıt gözlenirken, tedavi almayan hastalarda %100 oranında kısmi yanıt kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Unlike previous studies focusing on HPV infections in women, this research aims to examine the impact of genital warts in men on disease transmission, mortality, and morbidity rates. Additionally, this study seeks to assess the effects of the disease on overall quality of life, particularly in terms of psychosocial impact and sexual dysfunction. Furthermore, a comprehensive evaluation of knowledge and attitudes toward HPV and HPV vaccination is among the primary objectives of this study. Materials and Methods: This study was conducted between November 2022 and November 2024 at the Department of Dermatology and Venereology, Karadeniz Technical University, with 80 male patients aged between 18 and 70 years who had not been previously diagnosed with anxiety or depression. The demographic characteristics of the participants, the location and duration of lesions, treatment methods and responses, comorbidities, partner history, number of sexual partners, serological evaluations for other sexually transmitted infections, HPV vaccination status, and knowledge and attitudes toward HPV and the HPV vaccine were recorded using a data collection form. To assess patients' quality of life, the Dermatology Life Quality Index (DLQI) was applied, while the Beck Depression Inventory (BDI) was used to evaluate psychosocial impact, and the Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS) was administered to detect sexual dysfunctions. The control group consisted of 80 males aged between 18 and 70 years with no known psychiatric disorders. Results: There were no statistically significant differences between the case and control groups in terms of demographic characteristics (age, education level, marital status, height, and weight). Regarding treatment methods and responses, 56.3% of patients in the case group received cryotherapy. The overall treatment responses were classified as“good”in 55.2%,“partial”in 39.7%, and“inadequate/poor”in 5.2% of patients. In the combination treatment of cryotherapy and topical therapy, an 88.9% good response rate was observed, whereas patients who did not receive treatment exhibited a 100% partial response rate.