Okul psikolojik danışmanlarında sakin benlik, öz şefkat ve psikolojik sağlamlığın iş doyumu ile ilişkisi
Quiet ego in school psychological counselors,self compassion and psychological resiliencerelationship with job satisfaction
- Tez No: 936628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, okul psikolojik danışmanlarının sakin benlik, öz şefkat, psikolojik sağlamlık ve iş doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 360'ı kadın ve 132'si erkek olmak üzere toplam 492 okul psikolojik danışmanından oluşmaktadır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Sakin Benlik Ölçeği, Öz Anlayış Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Minnesota İş Doyum Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizlerinde bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi, bonferroni testi, levene testi, pearson momentler çarpımı korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda okul psikolojik danışmanlarının iş doyumu düzeyleri ile sakin benlik, öz şefkat ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı, orta düzeyde ve pozitif yönlü ilişkiler tespit edilmiştir. Araştırma sonucuna göre okul psikolojik danışmanlarının iş doyum düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durum değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur. Bunun yanında okul psikolojik danışmanlarının iş doyumu düzeylerinde kurum türü ve hizmet yılı değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Regresyon analizi sonuçlarına göre sakin benlik, psikolojik sağlamlık ve öz şefkatin iş doyumuna ait varyansın %17'sini açıkladığı, sakin benlik ve öz şefkatin iş doyumunun pozitif yönde anlamlı bir yordayıcısı olduğu, psikolojik sağlamlığın ise anlamlı bir yordayıcısı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between school psychological counselors' quiet ego self-compassion, psychological resilience and job satisfaction levels. The sample of the research consists of a total of 492 school psychological counselors, 360 of whom are female and 132 of whom are male. Data were collected through the Personal Information Form, Calm Self Scale, Self-Compassion Scale, Brief Psychological Resilience Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale. Independent samples t-test, one-way analysis of variance, bonferroni test, levene test, pearson product moment correlation analysis and multiple regression analysis were used in the analysis of the data. As a result of the research, statistically significant, moderate and positive relationships were determined between school psychological counselors' job satisfaction levels and quiet ego, self-compassion and psychological resilience. According to the results of the research, it was found that the job satisfaction levels of school psychological counselors did not differ significantly according to gender, age and marital status variables. In addition, significant differences were found in the job satisfaction levels of school psychological counselors according to the variables of institution type and years of service. According to the regression analysis results, it was determined that quiet ego, psychological resilience and self-compassion explained 17% of the variance of job satisfaction, quiet ego and self-compassion were positively significant predictors of job satisfaction, while psychological resilience was not a significant predictor.