Art Nouveau posterlerin'de kadın imgesi
The female image in Art Nouveau posters
- Tez No: 936669
- Danışmanlar: PROF. HATİCE KÜBRA KUZUCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışması, Art Nouveau poster sanatındaki kadın imgesinin biçimsel ve kuramsal değerlendirmesini içermektedir. Çalışma, Art Nouveau posterlerindeki, özellikle de sanat sergilerindeki reklam amaçlı kullanılan posterlerdeki kadın figürü ikonografisi ile kadınların sanat eserleri ve değerli nesnelerle etkileşim halindeyken nasıl tasvir edildiğine odaklanmıştır. Bu analiz, 19. yüzyıl sanat dünyasında kadın figürü kullanımının ortaya çıkışı dikkate alınarak sanatsal bağlama dayandırılmıştır. Art Nouveau Posterlerindeki kadın tasvirlerini inceleyerek Art Nouveau Poster sanatındaki kadın imgesi aracılığıyla aktarılan rolleri, sembolleri ve mesajları açığa çıkarmayı; bu temsilleri şekillendiren kültürel, sosyal ve sanatsal etkilere ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede tez çalışması, öncelikle Art Nouveau özelinde geniş bir bilgi sunmuş sonrasında kadın imgesini de içine alacak şekilde detaylandırılmıştır. Söz konusu akımın önde gelen sanatçıları referans alınarak örnekler incelenmiştir. Son olarak tez çalışması bir bütün olarak değerlendirilmiş ve sonuca ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes a formal and theoretical evaluation of the female image in Art Nouveau poster art. The study focuses on the iconography of the female figure in Art Nouveau posters, especially posters used for advertising purposes in art exhibitions, and how women are depicted in interaction with works of art and precious objects. This analysis is grounded in the artistic context, considering the emergence of the use of the female figure in the 19th-century art world. By analyzing the depictions of women in Art Nouveau posters, the thesis aims to reveal the roles, symbols, and messages conveyed through the female image in Art Nouveau poster art and to shed light on the cultural, social, and artistic influences that shape these representations. Within this framework, the thesis initially provides comprehensive information on Art Nouveau and then elaborates by incorporating the female image. The examples are analyzed concerning the leading artists of the movement in question. Finally, the thesis is evaluated as a whole and concluded.