Muhasebe mesleğinde profesyonelleşme ve meslek içi rekabet
Professionalization and intra-professional competition in the accounting profession
  1. Tez No: 936674
  2. Yazar: AYSEL ARAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yaşanan küresel ekonomik değişimlerin ve teknolojik ilerlemelerin etkisiyle muhasebe mesleği önemli bir dönüşüm sürecine girmiş meslek mensuplarının eğitim ve etkinliklerini geliştirme gerekliliğini artırmıştır. Muhasebe mesleğinde profesyonelleşme, mesleğin standartlarını yükseltmenin yanı sıra, etik değerlere bağlılık ve sürekli eğitim gerekliliklerini de beraberinde getirmiştir. Meslek içi rekabetin artışı, muhasebecilerin sunduğu hizmetlerin kalitesini yükseltme ve müşteri beklentilerine daha etkili bir şekilde yanıt verme gereksinimini beraberinde getirmiştir. Rekabetin yoğun olduğu bu ortamda, bireysel veya kurumsal olarak faaliyet gösteren meslek mensuplarının kendilerini farklılaştırabilmeleri için uzmanlık alanlarına odaklanmaları, yenilikçi hizmet modelleri geliştirmeleri ve sürdürülebilir bir iş modeli oluşturma gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasında, profesyonelleşmenin meslek içindeki rekabet dinamiklerini nasıl şekillendirdiğini ve meslek mensuplarının kariyer gelişimlerine olan katkılarını analiz etmektedir. Araştırma sonuçları, muhasebe mesleğinin gelecekteki yönelimleri ve sürdürülebilirliği hakkında önemli veriler sunmakta ve sektördeki gelişmelerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the impact of global economic changes and technological advances, the accounting profession has entered an important transformation process and has increased the necessity to improve the training and activities of professional members. In addition to raising the standards of the profession, professionalization in the accounting profession has brought along the requirements of adherence to ethical values and continuous education. Increased competition within the profession has brought about the need to improve the quality of services provided by accountants and to respond more effectively to customer expectations. In this environment of intense competition, it has become necessary for professional accountants operating individually or corporately to focus on their areas of expertise, develop innovative service models and create a sustainable business model in order to differentiate themselves. This thesis analyzes how professionalization shapes the dynamics of competition within the profession and its contributions to the career development of professional members. The research results provide important data on the future directions and sustainability of the accounting profession and help to better understand the developments in the sector.