Kan dolaşımı infeksiyonu etkeni olan karbapenemaz üreten Klebsiella pneumoniae'da fosfomisinin çeşitli antibiyotiklerle in vitro sinerjisinin ve fosfomisin içeren kombinasyonların tedavi yanıtlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the in vitro synergy of fosfomycin with various antibiotics and therapeutic responses of fosfomycin including combinations on carbapenemase-producing Klebsiella pneumoniae causing blood stream infection
  1. Tez No: 936690
  2. Yazar: MELİKE TÖRÜYENLER COŞKUNPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BALIK, DOÇ. DR. GÜLE ÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Karbapenemaz pozitif Klebsiella pneumoniae (KKP) günümüzdeki en önemli dirençli patojenlerden biri olup tedavi seçenekleri giderek azalmaktadır. Çalışmamızda eski bir ajan olan ve yeniden gündeme gelen fosfomisinin KKP ilişkili kan dolaşımı infeksiyonlarında (KDİ) farklı ajanlarla kombine kullanımı sonrası klinik yanıtın ve in vitro koşullarda çeşitli antibiyotiklerle sinerji durumunun klinik yanıt ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde Ocak 2021 ve Aralık 2023 tarihleri arasında KKP ilişkili KDİ olan ve bu nedenle fosfomisin içeren kombinasyon tedavisi alan 52 hastanın demografik ve laboratuvar verileri, klinik, mikrobiyolojik yanıt ve mortalite oranları retrospektif olarak değerlendirildi. Ulaşılabilen 46 KKP izolatı için mikrobiyolojik incelemeler prospektif olarak yapıldı. Agar dilüsyon (AD) ve sıvı mikrodilüsyon (SMD) yöntemi ile fosfomisin minimum inhibitör konsantrasyonları (MİK) belirlendi. Ön analizde kombinasyonda en çok kullanılan antibiyotikler olan meropenem ve kolistin için SMD ile MİK'leri belirlendikten sonra fosfomisin ile aralarındaki in vitro sinerjiye SMD ile checkerboard (CB) yöntemi kullanılarak bakıldı. Uygun istatistik yöntemler kullanılarak p128 mg/L'di. 2023 yılına ait MİK 50 (>128 mg/L) önceki 2 yıla göre (sırasıyla 16 ve 32 mg/L) anlamlı şekilde yükselmişti(p=0,03). Fosfomisin SMD MİK 50/90 ; >2048 mg/L'ydi. AD ve SMD arasında kategorik ve temel uyum oranları düşüktü (sırasıyla %63, %54), ancak orta derecede pozitif bir korelasyon mevcuttu (r=0,46 p=0,001). CB sonucunda meropenem ve fosfomisin %21,7 (10/46) izolatta sinerjik, %21,7 (10/46) izolatta aditif olmak üzere %43,5 olumlu etkileşim; kolistin ve fosfomisin %28,3 (13/46) sinerjik, %15,2 (7/46) aditif olmak üzere %43,5 olumlu etkileşim oranına sahipti. Antagonist etkileşim hiçbir antibiyotik için yoktu. Klinik yanıt oranı %61,5, mikrobiyolojik yanıt oranı %63,5, 14 ila 30 günlük mortalite oranları; %21,2 ila 40,4'tü. Klinik yanıt oranı; kombinasyonda kullanılan ajanlardan en az biri fosfomisinle in vitro sinerjik veya aditif etkili olanlarda (%73,7), indiferrana (%52,2) göre daha yüksekti ama fark anlamlı değildi (p=0,15). Fosfomisin AD MİK'leri klinik yanıt alınan olgularda anlamlı şekilde daha düşüktü (
Özet (Çeviri)
Aim: Carbapenemase-positive Klebsiella pneumoniae (CKP) is one of the most important resistant pathogens in recent times and treatment options are decreasing. Our study aimed to investigate the clinical response after combining fosfomycin, an old re-emerged agent, with different agents in CKP-related bloodstream infections (BSI) and the relationship between the synergy status with various antibiotics in vitro and the clinical response. Materials and methods: Demographic and laboratory data, clinical, microbiological response and mortality rates of 52 patients with CKP-related BSI who received fosfomycin- containing combination therapy between January 2021 and December 2023 at Ankara University Faculty of Medicine Cebeci Research and Training Hospital were retrospectively evaluated. Microbiological examinations were performed prospectively for 46 accessible CKP isolates. Fosfomycin minimum inhibitory concentrations (MIC) were determined by agar dilution (AD) and broth microdilution (BMD) methods. For the most commonly used antibiotics in the combination decided in the preliminary analysis, meropenem and colistin, MIC was determined by BMD. Then the in vitro synergy between them and fosfomycin was examined using the checkerboard (CB) method with BMD. Using appropriate statistical methods, < 0.05 was considered significant. Results: Fosfomycin AD MIC 50/90 of the isolates was 64/>128 mg/L. MIC 50 in 2023 (>128 mg/L) was significantly increased compared to the previous 2 years (16 and 32 mg/L, respectively) (p=0.03). Fosfomycin BMD MIC 50/90 was >2048 mg/L. Categorical and essential concordance rates between AD and BMD were low (63%, 54%, respectively), but there was a moderate positive correlation among them (r=0.46, p=0.001). In CB, meropenem and fosfomycin had a 43.5% positive interaction, being synergistic in 21.7% (10/46) isolates and additive in 21.7% (10/46) isolates; colistin and fosfomycin had a positive interaction rate of 43.5%, 28.3 (13/46) synergistic and 15.2% (7/46) additive. There was no antagonist interaction for any antibiotic. The clinical response rate was 61.5%, microbiological response rate was 63.5%, 14 and 30-day mortality rates were 21.2 and 40.4%. The clinical response rate was higher in patients with at least one of the agents used in combination that had an in vitro synergistic or additive effect with fosfomycin (73.7%) compared to indifference (52.2%), but the difference was not significant (p=0.15).