Kaynakla birleştirilmiş 6082 alüminyum levhaların yorulma performansının incelenmesi
Investigation of fatigue performance of welded 6082 aluminum sheets
  1. Tez No: 936725
  2. Yazar: TURGAY BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PAKDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada 2 farklı (ilave telli ve otojen) kaynak teknikleri kullanılarak haddelenmiş alüminyum alaşım ailesinden olan AA 6082 alüminyum alaşım malzemesinin temel mekanik performans özelliklerindeki değişimleri UTES servo-hidrolik yorulma test cihazı vasıtasıyla detaylı bir şekilde incelemektir. İki metal alaşım levhası birbirine haddeleme yönüne paralel olarak kaynatıldı. Yorulma testi sonucunda, numunelerin kırılmasına bağlı olarak elde edilen veriler doğrultusunda malzemelerin yorulma ömürleri Wöhler (S-N) diyagramı üzerinde, uygulanan test yükleri ile kırılma döngüsü sayısının grafiksel bir şekilde gösterilmesiyle analiz edilmiştir. Kaynaklama yöntemine bağlı değişen yorulma dayanımlarının hangi fiziksel, yüzeysel veya mekanik özelliklerden neden kaynaklandığı araştırılmıştır. Ayrıyeten, kullanılan birleştirme tekniklerinin AA 6082 haddelenmiş alüminyum alaşım malzemesinin performansı üzerindeki etkileri mikroyapısal analiz ve sertlik ölçüm testleri ile derinlemesine analiz edilmiştir. Tüm deneysel sonuçlar birlikte değerlendirerek ilave telli ve otojen kaynaklama metoduyla üretilen alaşım parçaların performans farkları net bir şekilde ortaya konulmuştur. Araştırma, bu özel alaşımlar ve kaynak yöntemlerinin endüstriyel uygulamalarda daha verimli ve dayanıklı malzeme tasarımları için nasıl optimize edilebileceğine dair kapsamlı bir anlayış geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu kapsamlı değerlendirme, malzeme mühendisliği ve imalat süreçlerinde yeni stratejiler geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in the key mechanical performance properties of AA 6082 aluminum alloy material, being a rolled aluminum alloy parents, using 2 different (welding wire and autogenous) welding techniques are examined in detail by means of UTEST servo-hydraulic fatigue testing machine. Two metal alloy sheets are welded together parallel to the rolling direction. As a result of the fatigue test, the fatigue lives of the materials are graphically analyzed by displaying the applied test loads and the number of fracture cycles on the Wöhler (S-N) diagram according to the data obtained depending on the fracture of the samples It is being investigated which physical, surface or mechanical properties cause the fatigue strength changes depending on the welding method. In addition, the effects of the welding techniques used on the performance of AA 6082 rolled aluminum alloy material are analyzed in depth by microstructural analysis and hardness measurement tests. All experimental results are evaluated together and the performance differences of the alloy parts produced by additional wire and autogenous welding methods are clearly revealed. The research aims to develop a comprehensive understanding of how these special alloys and welding methods can be optimized for more efficient and durable material designs in industrial applications. This comprehensive assessment will contribute to the development of new strategies in materials engineering and manufacturing processes.