A challenge in architecture: Architectural historiography and Usul-i Mimari-i Osmani in the nineteenth century Ottoman World
Mimarlıkta bir meydan okuma: mimarlık tarih yazımı ve 19. Yüzyıl Osmanlı Dünyasında Usul-i Mimari-i Osmani
- Tez No: 936741
- Danışmanlar: DR. RİCHARD ANDERSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Edinburgh
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma, 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun mimarlık ortamını, modernleşme bağlamında şekillendiren faktörlere odaklanarak incelemektedir. Çalışma, Viyana Sergisi için hazırlanan önemli bir mimarlık eseri olan Usul-i Mimari-i Osmani'nin ideolojik temellerini araştırmayı amaçlamaktadır. İmparatorluk tarafından üretilen metinleri analiz eden araştırma, modernite ile karşılaşmalarında Batılı olmayan toplumların ortak zorluklarının yansımalarını tespit etmektedir. Bu çalışmanın merkezinde, Osmanlıların Batı kültürel dinamikleriyle etkileşim kurma yaklaşımları, bu süreçte ortaya çıkan gerilimler ve bu gerilimlerin mimarlık söylemi içinde nasıl ifade edildiği soruları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores the architectural environment of the Ottoman Empire during the nineteenth century, focusing on the factors that shaped it within the broader context of modernization. The study aims to investigate the ideological underpinnings of the Usul-i Mimari-i Osmani, a key architectural treatise prepared for the Vienna Exhibition. By analyzing texts produced by the Empire, the research identifies reflections of shared challenges experienced by non-Western societies in their encounters with modernity. Central to this study are questions about the Ottomans' approach to engaging with Western cultural dynamics, the tensions that emerged in this process, and the ways these tensions were articulated within the architectural discourse.