Translation as a Restoration of Literary monuments: TurkishTranslations of the Venice Charter
Yazınsal Anıtların Restorasyonu Olarak Çeviri: Venedik Tüzüğü'nün Türkçe Çevirileri
  1. Tez No: 936746
  2. Yazar: HAKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDWARD DENISON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma,“Venedik Tüzüğü tarihi bir anıt olarak korunmalıdır”önerisini ortaya koyan Prof. Cevat Erder tarafından Türkçeye çevrilen Venedik Tüzüğü'nün çevirilerini analiz ederek, yazınsal anıtların korunması bağlamında çevirinin etkinliğini sorgulamaktadır. Bu doğrultuda, hem Tüzüğün anıtsallığı hem de koruma yöntemi tartışılmaktadır. Çalışma, hem çeviri hem de koruma disiplinlerini bir arada ele alarak, her iki disiplin için de ortak bir sorun olan özgünlüğün aktarılması konusundaki zorlukları irdelemektedir. Bu çalışma bir yazınsal metnin nasıl bir anıt olabileceğini araştırmanın yanı sıra, çeviri ve koruma süreçlerindeki yazar dışı aktörlerin rollerini karşılaştırmakta ve tartışmaktadır. Yazınsal metnin korunması bağlamında çeviri pratiğinin yaratıcı yönünü ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study interrogates the agency of translation in the context of the conservation of literary monuments through analyses of the translations of the Venice Charter into Turkish by Prof Cevat Erder who proposed“The Venice Charter should be preserved as an historic monument”. Accordingly, both the monumentality of the Charter and its method of conservation is discussed. Two disciplines, translation and conservation are explored together in order to inquire into the challenges of transmitting authenticity, which is the common concern for both. In addition to exploring how a literary text can be a monument this study also compares and contrasts the roles of non-author agents in both translation and conservation. The creative agency of translation practice is argued from the point of conservation of the literary text.