Mapping as the mediator of place experience in post-human assemblages
Posthümanist öbekleşmelerde yer deneyiminin aracı ortamı olarak haritalama
  1. Tez No: 936756
  2. Yazar: ŞAFAK SAKÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ELA ARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu araştırmanın amacı, haritalamanın, insan ve yapay zeka aktörleri arasındaki iş birliği ve iletişim sürecinde, insan ötesi bir yer deneyimi için bir performans olarak nasıl aracı olabileceğini düşünmek, tartışmak ve keşfetmektir. Temsil Ötesi Teoriler alanı, insan sonrası yer kavramını anlamak ve açıklamak için uygun bir araştırma ortamı sağlar. Yerin süreç tabanlı, göreceli ve ilişkisel tanımı, oluşunda yer alan insan dışı aktörlerin failliğini ortaya çıkarır. Bu bakış açısı ayrıca, yer deneyiminin temsile indirgenemeyen ve veriye dönüştürülemeyen, somutlaştırılmamış, elle tutulamayan, geçici, ön-bilişsel ve gündelik unsurlarını dahil etme olasılığını da sunar. Bu çalışma kapsamında popüler olarak geniş kitlelerce erişilen üretken yapay zeka modelleri GPT ve GAN katılımcılar arasında tercih edilmiştir. Etkileşimli, çok modlu, hataya açık, belirsiz yinelemeli süreçlerde çalışma potansiyelleri, araçsalcı görüşlerin veya yapısalcı temsillerin sınırlarından kurtulabilecek, bir kaçış hattı vaat eder. Eleştirel, yaratıcı ve geleceğe yönelik olarak yerle içinden ilişkilenme kapasitesine sahip bir performans olabilen haritalama, böyle bir yer deneyiminin temsil edilmeyen, görünmez kalan bileşenlerini keşfetmek için potansiyel bir aracıortam olarak önerilmiştir. Benzer şekilde, bu tez aynı zamanda araştırma sürecinin metne haritalanmasıdır. Araştırmacının öznelliği, çalışmanın duygusal atmosferi, katılımcıların deneyimleri ve çok sayıda diğer heterojen karşılaşma, süreç boyunca gelişen bir söylemsel çerçeveyle bir araya gelerek ortaya çıkar.
Özet (Çeviri)
This research aims to think, discuss, and explore how mapping can become a mediator as a performance in the process of collaboration and communication between human and AI actants in a more-than-human experience of place. The field of more-than-representational theories provides a suitable field of inquiry in understanding and explaining the concept of post-human place. The definition of place through process-based, relational views reveals the agency of non-human actants involved in its becoming. This perspective also offers the possibility of including embodied, intangible, ephemeral, pre-cognitive, and everyday elements of place experience, which cannot be reduced to representation and cannot be transformed into data. Within the scope of this study, GPT and GAN, as popularly accessed generative AI models, were preferred among the participants. Their potential to operate in interactive, multi-modal, error-prone, ambiguous iterative processes implies a repetition of difference that can suggest a line of flight to escape from the limits of instrumentalist views or structuralist representations. Mapping as a performance, with its capacity to engage critically, creatively, and projectively from within the place, has been suggested as a promising mediator to explore the unrepresented, invisible components of such a place experience. Hence, this dissertation is also a mapping of research process into text. The researcher's subjectivity, the study's affective atmosphere, the participants' experiences, and a multitude of other heterogeneous encounters emerged as an assemblage, together with a nomadic material-discursive framework that evolves throughout the process.