Different sides, similar content: comparing media frames about the Greek-Turkish maritime conflict
Farklı taraflar, benzer içerik: Yunan-Türk deniz yetki alanları uyuşmazlığı ile ilgili medya çerçevelerinin karşılaştırılması
- Tez No: 936757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERGIU GHERGHINA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Glasgow
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Medya çerçeveleri, kamuoyunun bir çatışmanın veya uyuşmazlığın dinamiklerini nasıl algıladığını yapılandıran bir güce sahiptir. Medya çerçeveleriyle ilgili literatür, çatışma söyleminde kullanılan çeşitli spesifik çerçeveler üretmişse de çoğunlukla ABD merkezli, Soğuk Savaş yorumlarına odaklandı. Bu tezde ise Yunanistan ile Türkiye arasındaki deniz yetki alanları anlaşmazlığı vakasına odaklanılmakta ve medyanın bu uyuşmazlığı nasıl çerçevelediği araştırılmaktadır. Çalışma, ulusal gazeteler I Kathimerini (Yunanistan) ve Hürriyet'e (Türkiye) bakarak çatışma/uyuşmazlık çerçeveleme uygulamalarını tümevarımsal tematik analiz yoluyla incelemektedir. Sonuçlar, iki ülkede medyanın kullandığı çerçevelerin ortak olarak siyasi, dış politika odaklı yaklaşımların ve ideolojik, milliyetçi güdülerden kaynaklandığını ortaya koyuyor. Her iki gazetede de birbirleriyle ilgili bir“düşman”imajı oluşturmak için“saldırgan”,“diğerini suçlama”ve“Batı ülkelerine karşın diğer çevre ülkeler”çerçeveleri kullanılıyor. Ancak bu çerçeve kategorilerinin kullanım sıklığı ve amaçları hem Yunanistan ve Türkiye arasında genel olarak hem de gerginlik olmayan ve gerginliğin arttığı dönemlerde olmak üzere büyük farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Media frames structure how public opinion perceives the dynamics of a conflict. The literature on media frames produced several types of frames that are used in conflict discourse, however, focused mostly on US-centric, Cold War interpretations that are not representative of every international conflict. This dissertation focuses on the case of the maritime dispute between Greece and Turkey and investigates how the media in each country framed this conflict. The study employs inductive thematic analysis by looking at national newspapers I Kathimerini (Greece) and Hürriyet (Turkey) in two selected times and comparing the conflict framing practices. The results show that the frames used by the media in the two countries originate from the same overarching themes of political, foreign policy-oriented approaches and ideological, nationalist motives. Both newspapers use 'the aggressor', 'blame attribution', and 'the West versus the Rest' frames to create an image of“the enemy”about each other. Yet, the intensity of using each frame differed across the two countries and over time.