Sglt 2 inhibitörü kullananlarda konstipasyon ciddiyet ölçeği değerlendirilmesi
Evaluation of constipation seriousness scale in sglt 2 inhibitor users
- Tez No: 936781
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET CEM KOÇKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: DM tedavisindeki antidiyabetiklerden biri olan SGLT2 inhibitörlerinin tedaviye başlanıldığı gün ve 3 ay sonrası ölçek ile konstipasyon üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi İç Hastalıkları bölümüne başvuran diyabet tanısı ile takipli olup SGLT2 inhibitörü başlanması planlanan 61 hasta dahil edilmiştir. SGLT2 inhibitörü başlanması planlandığı gün ve 3 ay sonra olmak üzere 2 kez anket uygulanmıştır. Veriler, IBM SPSS.25 (IBM Inc., Chicago, IL, ABD) programına aktarılarak istatistiksel analizlerle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to evaluate the effect of SGLT2 inhibitors, one of the antidiabetic drugs in DM treatment, on constipation using a scale on the day of treatment and 3 months later. Materials and Methods: Our study included 61 patients who were admitted to the Department of Internal Medicine at Süleyman Demirel University Research and Training Hospital and were followed up with a diagnosis of diabetes and were planned to start SGLT2 inhibitors. The questionnaire was applied twice, on the day the SGLT2 inhibitor was planned to be started and 3 months later. Data were transferred to IBM SPSS.25 (IBM Inc. , Chicago, IL, USA) program and evaluated with statistical analyses.