27 Mayıs askeri müdahalesinde silahlı kuvvetler birliği üzerine inceleme
An analysis on the armed forces union in the May 27 military coup
- Tez No: 936780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAKAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezde, 27 Mayıs 1960 günü hiyerarşinin dışında darbe yaparak iktidarı devralanların oluşturduğu Milli Birlik Komitesi'ne (MBK) karşılık, yine ordunun kendi içinde darbeyi yapan gruba karşı muhalif olanların oluşturduğu Silahlı Kuvvetler Birliği'nin (SKB) yaşadığı süreç ve Türkiye Cumhuriyeti'nin demokrasi ve siyasi sürecine etkileri üzerinde inceleme yapılmıştır. 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi, Türkiye Cumhuriyeti'nde meydana gelen ilk askeri müdahaledir. Bu sebeple 27 Mayıs müdahalesi, Türkiye'nin siyasi ve askeri tarihi açısından farklı bir konumda tutulmaktadır. Askeri müdahale ast-üst hiyerarşisi dışında gerçekleşmiş ve müdahale sonrasında hükümeti yönetme görevi bir süre müdahaleyi gerçekleştirenler tarafından yürütülmüştür. Müdahaleyi yapan subaylar Milli Birlik Komitesi adıyla devleti yönetmeye başlamışlardı. İlerleyen süreçte Milli Birlik Komitesi birçok faaliyette tek başına hareket etmesi hatta Genelkurmay Başkanı'nın dahi üzerinde etki alanına sahip olması generaller arasında hoşnutsuzluğa sebep olmuştur. MBK sürekli orduya müdahalede bulunarak tasfiyeler ve tayinlerle gerginliği arttırmaktaydı. Meydana gelen bu gergin ortam ile siyasette ve ordu içerisinde yaşanan fikir farklılıkları Milli Birlik Komitesi'nin zayıflamasına yol açmıştır. Zayıflayan Milli Birlik Komitesi'nin karşısında yine ordu içerisinde Silahlı Kuvvetler Birliği adıyla alternatif bir otorite meydana gelmiştir. Silahlı Kuvvetler Birliği ordu içerisinde faaliyet alanı geniş, güçlü mesajlar veren, sert tutumlu bir komite olarak karşımıza çıkmaktadır. Silahlı Kuvvetler Birliği, 27 Mayıs müdahalesinin ülkeyi istenilen düzeye getirene kadar etkisini devam ettirmesini amaçlamıştır. Siyasetin sivillerce yönetilmesini bir süre daha ertelemeyi savunmuşlardır. MBK'nın orduya müdahaleleri ve alt rütbeli subayların sorumluluk almaları SKB içerisinde rahatsızlık duyulmasına sebep olmuştur. Bu doğrultuda SKB orduda hiyerarşiyi düzenlemeyi ve gelecekte meydana gelmesi muhtemel hiyerarşi dışı yeni darbeleri engelleyici faaliyetler yürütmüştür. SKB, MBK yönetimimin üzerinde bir gölge hükümet gibi hareket edip gerekli noktalara müdahalelerde bulunmuştur. 1961 yılında yeni Anayasa ve genel seçimlerle yönetim sivillere bırakılarak askeri yönetim sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the process of the National Unity Committee (MBK), which was formed by those who took over the power by making a coup outside the hierarchy on May 27, 1960, and the Armed Forces Union (SKB), which was formed by those who opposed the group that made the coup within the army, and the process of the Republic of Turkey. An examination was made on its effects on democracy and the political process. The Military Intervention of 27 May 1960 was the first military intervention in the Republic of Turkey. For this reason, the May 27 intervention is held in a different position in terms of Turkey's political and military history. The military intervention took place outside the superior-subordinate hierarchy, and the task of running the government after the intervention was carried out by those who carried out the intervention for a while. The officers who intervened began to govern the state under the name of the National Unity Committee. In the following period, the fact that the National Unity Committee acted alone in many activities and even had influence over the Chief of General Staff caused dissatisfaction among the generals. MBK was constantly intervening in the army and increasing the tension with purges and appointments. This tense environment and the differences of opinion in politics and the army led to the weakening of the National Unity Committee. In response to the weakening National Unity Committee, an alternative authority called the Armed Forces Union emerged within the army. The Armed Forces Union appears as a committee with a broad field of activity within the army, giving strong messages and a harsh attitude. The Armed Forces Union aimed to continue the effect of the May 27 intervention until it brought the country to the desired level. They advocated postponing the administration of politics by civilians for a while longer. MBK's interventions in the army and the responsibility taken by lower-ranking officers caused discomfort within the SKB. In this direction, SKB carried out activities to regulate the hierarchy in the army and prevent new non-hierarchical coups that may occur in the future. SKB acted as a shadow government over the MBK administration and intervened at necessary points. With the new Constitution and general elections in 1961, the administration was left to civilians and military rule ended.