Advanced anode active materials for next generation lithium ion batteries
Yeni nesil lityum iyon piller için gelişmiş anot aktif malzemeler
  1. Tez No: 936797
  2. Yazar: IKRAMUL HASAN SOHEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NURULLAH ATES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Chemical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yüksek güç, kapasite ve hız kabiliyetiyle karakterize edilen yüksek performanslı lityum-iyon pillerine olan talep sürekli artmaktadır. Bu talepleri karşılamak için, mevcutta kullanılan ve sınırlı kapasiteye sahip olan grafit anotların yerine yeni anot malzemelerinin geliştirilmesi gereklidir. Bu çalışmanın temel amacı, yüksek performanslı şarj edilebilir lityum-iyon pilleri elde etmek için Si (silikon) bazlı anotların ticarileştirilmesi konusunda yeni bir yol bulmaktır. Bu amaçla, elektrodepozisyon yoluyla elde edilen Si'nin çevrim performansını tasarladık ve optimize ettik; fotovoltaik yöntem yardımıyla elektrodepoze Si'nin aktif malzeme yüklemesini artırdık ve karbonun (uzun çevrim ömrü) ve silikonun (yüksek depolama kapasitesi) avantajlarını birleştirmek ve tanıtılan kompozit anot malzemelerinin elektrokimyasal performansını geliştirmek için bir Si/C kompoziti önerdik. Ayrıca, Si/C kompozit anotlarında umut vadeden bir uygulama olan şarj hızı kabiliyetini artırmak amacıyla ticari grafitin potansiyel kristalografik yönelimi olasılığını da inceledik.
Özet (Çeviri)
The demand for high-performance lithium-ion batteries, characterized by high power, capacity, and rate capability, is continuously increasing. To meet these demands, it is essential to develop new anode materials to replace the currently used graphite anodes, which have limited capacity. The main objective of this work is to find a new way to commercialize Si based anodes to obtain high performance rechargeable lithium-ion batteries. For this purpose, we have designed and optimized the cycling performance of electrodeposited Si, increased the loading of active material of electrodeposited Si with the help of photovoltaic method and proposed a Si/C composite to combine the advantages of carbon (long cycle life) and silicon active (high storage capacity) materials and improve the electrochemical performance of the introduced composite anode materials for high-performance rechargeable lithium-ion batteries. We have further examined the possibility of potential crystallographic orientation of commercial graphite to increase the charging rate capability which has promising application in Si/C composite anodes.