İslam iktisadı ve hukuku bağlamında Muhammed Taki Osmani'nin iktisadi görüşleri
Economic opinions of Muhammed Taki Osmani in the context of Islamic law and economics
- Tez No: 936831
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, çağdaş İslam iktisadı ve finansı alanında önemli bir yere sahip olan Muhammed Taki Osmani'nin hayatını, ilmî çalışmalarını ve özellikle İslam finansına yaptığı katkıları ele almaktadır. İslam dünyasında geniş bir çevrede tanınmasına rağmen, Türkiye'de Osmani'nin görüşleri ve çalışmaları üzerine yeterince bilgi ve malumat bulunmamaktadır. Bu bağlamda çalışma, Osmani'nin İslami finansa dair teorik yaklaşımlarını ve pratik çözümlerini, usuli bir çerçeve içinde incelemektedir. Araştırma, onun İslam hukuku ve finansına ilişkin görüşlerinin yanı sıra, fetva anlayışı ve çağdaş meselelerdeki çözüm önerilerini analiz etmektedir. Çalışma, Muhammed Taki Osmani'nin özellikle iktisadi sistemler, faizsiz finans modelleri, İslami yatırım fonları, ve çağdaş finansal krizlere dair çözüm önerilerini incelemiştir. Aynı zamanda, onun fıkhî yaklaşımlarını ve İslam hukukuna dayalı çözümleme yöntemini, fetvaları üzerinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Modern finansal sistemlerin temel dinamikleri ile İslam finansının ilkeleri arasındaki ilişki de bu bağlamda ele alınması hedeflenmiştir. Araştırmada, İslam iktisadı ve finansı alanındaki temel meseleler, Osmani'nin metodolojisi çerçevesinde yeniden yorumlanarak literatüre mütevazı bir katkı sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the life, scholarly works, and particularly the contributions to Islamic finance of Muhammad Taqi Usmani, who holds a significant place in the field of contemporary Islamic economics and finance. Despite his wide recognition in the Islamic world, Usmani's views and works are not sufficiently known in Turkey. In this context, the study investigates Usmani's theoretical approaches and practical solutions regarding Islamic finance within a methodological framework. The research analyzes his views on Islamic law and finance, as well as his understanding of fatwas and his proposed solutions to contemporary issues. The study addresses Muhammad Taqi Usmani's proposals, especially concerning interest-free finance models, Islamic investment funds, and solutions to contemporary financial crises. It also aims to evaluate his juristic approaches and his methodology of analysis based on Islamic law through his fatwas. In this context, the relationship between the fundamental dynamics of modern financial systems and the principles of Islamic finance is also addressed. The research aims to make a modest contribution to the literature by reinterpreting fundamental issues in the field of Islamic economics and finance within the framework of Usmani's methodology.