Dımaşk'ın siyasi ve askeri tarihi (11-12. yüzyıl)
The political and military history of Damascus (11-12th century)
  1. Tez No: 936833
  2. Yazar: ALAA ALJAFARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEL KÜÇÜKSİPAHİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
XI-XII yüzyılları arasında Dımaşk ve çevresinde meydana gelen siyasî ve askerî olayları değerlendirmek, Suriye Selçukluları, Tuğteginliler, Zengî ve Eyyûbîlerin şehirdeki konumları ve başta Haçlılar olmak üzere dış güçlerle mücadeleki gayret ve planlarını ortaya çıkarmak için hazırlanan bu çalışma hassas bir coğrafyada yer alan şehrin uzun bir süreçte karşılaştığı zorlukları, tehdit ve kuşatmaları nasıl algıladığına dair bilgiler içermesi açısından son derece önemlidir. Melik Dukak'ın 1104'te ölümü ve sonrasında Atabeg Tuğtegin ve ailesinin yönetimi ele geçirmesi, Müslüman hâkimlerle siyasî ve diplomatik ilişkiler, Haçlılarla mücadele ve uygulanan politika, Nûreddin Mahmud tarafından 1154 yılında Dımaşk'ın zapt edilerek Halep ile birlikte tek bir hâkimiyet altında birleşmesi ve bunun siyasî ve askerî açıdan ne anlama geldiğinin sorgulanması gibi konuları ele alan çalışma Dımaşk'ın XII. yüzyılın sonunda Kudüs'ün fethinde oynadığı role de vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, prepared to reveal the efforts and strategies in the struggle of Damascus and its surroundings with foreign powers – primarily the Crusaders- between the 11th and 12th centuries, evaluates the the political and military events in the region. It focuses on the positions of the Syrian Seljuks, Tughtigin Zangid and Ayyubids in the city. Given that the city is located in a sensitive geography is extremely important in terms of provides information on the challenges, threats and sieges it faced in a long process. The study, which deals with issues such as the death of Melik Dukak in 1104 and the subsequent takeover of the administration by Atabeg Tugtekin and his family, political and diplomatic relations with Muslim rulers, the struggle against the Crusaders and the policy implemented, the conquest of Damascus by Nur ad-Din Mahmud in 1154 – uniting it with Aleppo under a single dominion- and what this signified politically and militarily also emphasizes the role played by Damascus in the conquest of Jerusalem at the end of the 12th century.