Haçlı Seferlerinde Muînüddin Üner ve Şam
Muînüddin Üner and Damascus in the Crusades
  1. Tez No: 552439
  2. Yazar: AHMET NURİ KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI AHMET SEZİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Dünya Tarihinin ve İslam Tarihinin başat konularından olan Haçlı Seferleri'nde, açıkça bir“Hıristiyan – İslam”, diğer bir ifadeyle“Haç - Hilal”mücadelesi görülür. Bu seferlerden, on ikinci yüzyılın ilk yarısındaki İkinci Haçlı Seferi, İslam Tarihi açısından ayrı bir önem arzeder. Suriye Selçuklu Devleti'nin devamı durumundaki Dımaşk Tuğteginli / Böri Atabegliği, henüz yarım yüzyılını doldurmamışken, Atabegliğin merkezi Dımaşk İkinci Haçlı Seferi'yle kuşatılmıştır. Bu sırada Dımaşk Atabegliği'nde kudretli vezir, Atabeg Muînüddin Üner bulunmaktaydı. Dımaşk, Kudüslü Haçlılarla gerektiğinde ittifak yaparken, bu defa daha techizatlı ve kalabalık Haçlı ordusu tarafından İkinci Haçlı Seferi kapsamında kuşatılmıştı. Muînüddin Üner askerî ve diplomatik becerileriyle kuşatmayı dördüncü gününde yarmış ve Dımaşk'ı işgalden kurtararak İkinci Haçlı Seferi'nin tartışmasız galibi olmuştur. Bu çalışma, XII. yüzyılın ilk yarısında vaki olan ve doğrudan Dımaşk'ı kuşatan İkinci Haçlı Seferine karşı, zekice bir savunma yaparak, Birleşik Haçlı Ordusunu dört günde geldikleri yere geri göndermeyi başaran bir kahramanın, Dımaşk Atabegi Muînüddin Üner'in biyografisini konu edinmektedir. Çalışma, Muînüddin Üner'in İkinci Haçlı Seferi tarihçileri tarafından ihmal edildiğini ve onun, asker, devlet adamı ve siyasetçi olarak çağdaşlarından farklı bir kişilik olduğunu tespit etmektedir. Dımaşk Atabegliği'nin elli yıllık siyasî tarihinin yirmi yıllık bir döneminde etkin söz sahibi olan Atabeg Muînüddin Üner'in kahramanlığını ve başarılı yönetimini ortaya koymaktadır. Anahtar Kavramlar: Atabeg, Dımaşk, Haçlı, Muînüddin Üner, Zengî
Özet (Çeviri)
In the Crusades, one of the main subjects of World History and Islamic History, there is clearly a“Christian - Islam”struggle, in other words, the“Crusade – Crescent”struggle. Of these campaigns, the Second Crusade in the first half of the twelfth century was of particular importance for Islamic History. As the continuation of the Syrian Seljuk State, Damascus Böri's or Tuğteginli's Atabeglik (Seljuks province governing by Atabeg) had not yet completed half a century, but Damascus which is the center of Atabeglik was besieged with the Second Crusade. At this time, the mighty vizier and Atabeg Muînüddin Üner were present in the Atabeglik of Damascus. When Damascus allied with the Crusaders of Jerusalem when necessary, this time he was besieged by the more equipped and crowded Crusaders as part of the Second Crusade. Muînüddin Üner deal out his siege with his military and diplomatic skills on the fourth day and saved Damascus from invasion and became the undisputed winner of the Second Crusade. This study, is the biography of a hero, Damascus Atabek Muînüddin Üner, who cleverly defended against the Second Crusade, which happen in the first half of the 12th century and besieged Damascus, and managed to return them United Crusaders to their original place in four days. The study found that Muînüddin Üner was neglected by historians of the Second Crusade and that he was a different personality from his contemporaries as soldiers, statesmen and politicians. It shows the heroism and successful management of Atabeg Muînüddin Üner, who had an active voice in a twenty-year period of the fifty-year political history of the Damascus Atabeks. Key Concepts: Atabeg, Damascus, Crusader, Muînüddin Üner, Zengî