1697 Zenta Seferi organizasyon ve lojistiği
1697 Zenta Expedition organisation and logistic
  1. Tez No: 936835
  2. Yazar: DİLEK SENİHA CENEZ ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
1683-1699 yılları arasında süren Kutsal İttifak Savaşlarının son halkası olan Zenta Muharebesi hem Osmanlı Devleti'nin hem de muhatabı olan Habsburg İmparatorluğu'nun askeri ve siyasi vaziyetlerini etkilemişti. 1695 yılında tahta çıkan II. Mustafa ilk iş olarak Habsburglara karşı mücadeleye girişmiş, 1695 ve 1696 yıllarında iki ayrı sefer düzenleyerek başarılı olmuştur. Hem Sultan'ın hem de ordunun motivasyonunu arttıran bu iki başarılı sefer sonrasında 1697 yılında yeni bir sefer daha düzenlenerek Macaristan topraklarında Habsburg hakimiyetinin sonlandırılması amaçlanmıştı. Ayrıca Osmanlı padişahının bir sefere son kez şahsen katılması Zenta Seferi'nin önemini arttıran saiklerden biri olmuştur. Aynı şekilde bu sefer Prens Eugen'in askerî kariyerinin ilk parlak zaferi ve Avusturya askeri tarihinin en önemli başarılarından olması hasebiyle de önemi haizdir. Bu çalışmada Osmanlı ordularının sefer organizasyon ve lojistiği Osmanlı ve Avusturya arşiv belgeleri ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Expedition of Zenta, which represented the final chapter of the Holy Alliance Wars between 1683 and 1699, had a significant impact on the military and political landscape of both the Ottoman Empire and the Habsburg Empire. Upon ascending the throne in 1695, Mustafa II initiated a campaign against the Habsburgs, organizing two separate campaigns in 1695 and 1696, which proved successful. Following these two successful campaigns, which served to further motivate both the Sultan and the army, a new campaign was organized in 1697 with the aim of ending the Habsburg domination in Hungary. It is also worth noting that the fact that the Ottoman Sultan took part in this campaign for the last time made it particularly significant. Furthermore, this campaign marks the first brilliant victory of Prince Eugen's military career and represents a significant achievement in Austrian history. This study aims to shed light on the organisational and logistical aspects of the Ottoman armies, drawing upon a range of Ottoman and Austrian archival documents.