Taalluk meselesi bağlamında Allah Teâlâ'nın âlim oluşu: Ebû'l-Mu'în en-Nesefî örneği
Allah is knowing in the context of issue of taalluq: In the example of Abu'l-Mu'in al-Nasafi
  1. Tez No: 936836
  2. Yazar: MUHAMMED ENES KARAÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SİNANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sıfatlar meselesi, Allah Teâlâ hakkında insanın nasıl ve hangi sınırlar dahilinde konuşabileceğinin ele alındığı bahisler olmakla beraber esasında Allah Teâlâ'nın sıfatlarının hakikatine dair bir araştırma hüviyetini de haizdir. Biz sıfatlar meselesini belki de hakkında en çok tartışılan sıfat diyebileceğimiz ilim sıfatı üzerinden ele almaya çalıştık. Sıfatların tedkikindeki önemli noktalardan biri, onların taallukları konusu olup, bu çalışmada genelde sıfatları özel olarak da ilim sıfatını bu vechesi ile ele almaya çalıştık. Allah Teâlâ'nın âlim olması manasında ilim sıfatını, Mâtürîdî kelâmının önemli isimlerinden biri olan Ebu'l-Mu`în en-Nesefî (v. 508/1115) merkezli olarak ele almaya çalıştık. İlk bölümde Nesefî'nin sıfatlara dair umûmî görüşlerini, ikinci bölümde ise hem hassaten taalluk meselesini hem de ilim sıfatının taallukunu irtibatlı olduğu diğer meseleler ile beraber ele almaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The issue of attributes is, while being discussions about how and within what limits humans can speak about Allah Almighty, it also has the character of an investigation into the truth of Allah Almighty's attributes. We tried to examine the issue of attributes through the attribute of knowledge, which we can perhaps call the most discussed attribute. The fact that the main point in the investigation of attributes is a kind of their essence, which is their taalluq, also caused us to examine the attributes in this way. We tried to examine the issue of the taalluq of the attribute of knowledge, meaning that Allah Almighty is knowing, centered on Abu'l-Mu`in al-Nasafi (d. 508/1115), who has an exceptional place in Kalam history. In the first part, we examined Nasafi's general opinions about attributes, and in the second part, we tried to examine and present both the issue of taalluq in particular and the taalluq of the attribute of knowledge together with other related issues.