Socio-political challenges of marginal religious groups: Sabbatean movement as a key study.
Marjinal Dini Grupların Sosyopolitik Zorlukları: Bir Durum Çalışması olarak Sabetay Hareketi
- Tez No: 936846
- Danışmanlar: DR. AZİLA TALİT REİSENBERGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Cape Town
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Dil Bilimi Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil Bilimi Bilim Dalı
Özet
Azınlık dini topluluklar, Sabbateanlar gibi, sıklıkla ana akım dinler tarafından etiketlenmiş ve marjinalleştirilmiştir. Bazen, liderleri toplum veya devlet tarafından“sahte mesih”olarak damgalanmıştır. Devletler, çeşitli grupların entegrasyonunu kolaylaştırmada ne kadar rol oynamaktadır? Bu soru, özellikle 21. yüzyılın sınır ötesi göçler bağlamında güncel bir mesele olsa da, tarih boyunca azınlık dini hareketlerin gelişimi ile ilgili toplumu sürekli olarak karşılayan bir sorudur. Çalışma, İbrahimi dinlerdeki azınlık hareketlerinden biri olan Sabbateanizm üzerine odaklanmaktadır. Çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'nda tartışmalı Yahudi hahamı Şabbetai Tzvi tarafından geliştirilmiş olan Sabbateanizmin gelişimini analiz etmektedir. Tzvi, birçok takipçi çekmiş ancak özellikle İslam'a dönüştüğünde, ortodoks Yahudiler ve diğerleri tarafından eleştirilmiştir. Tez, hareketin Tzvi'nin hayatı boyunca ve ölümünden sonra nasıl evrildiğini ve takipçilerinin dini kimliklerini gizlemeye neden yöneldiğini incelemektedir. Ardından, bu hareketi diğer tartışmalı azınlık hareketleriyle, örneğin Kripto-Hristiyanlık ve İslam'daki Ahmadiyya hareketiyle karşılaştırmaktadır. Bu karşılaştırma, azınlık gruplarının karşılaştığı zorluklar hakkında fikir verir ve bu grupların İslam, Hristiyanlık ve Yahudi toplumlarında“sapkın”olarak etiketlenme sebeplerine ışık tutar. Yöntemsel olarak, çalışma 17. yüzyıla kadar uzanan Türkiye ve İsrail'e ait benzersiz arşiv malzemelerinden yararlanmaktadır. Tez, Osmanlı devletinin Tzvi ve dini hareketine yaklaşımını bağlamlaştırmak için 7. yüzyıldan itibaren Asya'daki Türk-Yahudi ilişkilerini izlemektedir. Ardından, Osmanlı devleti politikalarını ve Sabbateanizm ile diğer azınlık gruplarına yönelik politikaları analiz etmektedir. Çalışma, azınlıkların sapkın olarak damgalandığı ve bazıları hala böyle damgalanırken,“hoşgörü”ve“saygı”nın modernleşmenin simgesi olarak kabul edildiği dünya tarihindeki bu örnekleri eleştirel bir şekilde incelemektedir. Çalışma, Osmanlı yöneticilerinin, İslam devletinin içinde gayrimüslim (Dhimmi) toplumlarını kabul etmek için ayrıntılı bir sistem geliştirdiklerini göstermektedir. Bu belki de Toynbee'yi, Osmanlı İmparatorluğu'nu eleştirel bir bakış açısıyla ele almasına rağmen, onu 'Platon'un ideal devleti'ne yakın olarak tanımlamaya itmiştir. Bu doğrultuda, araştırma bulguları, Osmanlı dönemi ve sonrasında devlet politikalarının rolüne ve dini ve ulusal kimliklerin azınlık gruplarının varlıklarını sürdürme ve gelişme üzerindeki etkilerine dair eleştirel yansımalar yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Minority religious communities, like the Sabbateans, have often been labelled and marginalised by mainstream religions. At times, their leaders have been labelled as 'false messiahs' by society or the state. To what extent do states play a role in facilitating the integration of diverse groupings? This question is particularly topical in the 21st century context of cross-border migrations, but also a perennial question facing society, as minority religious movements developed throughout history. The study focuses on one of the minority movements in Abrahamic religions, Sabbateanism. It analyses the development of the Sabbateanism by controversial Jewish Rabbi, Shabbetai Tzvi in the Ottoman Empire. Tvzi attracted many followers, but also received criticism from orthodox Jews and others, especially when he converted to Islam. The thesis analyses how the movement evolved during Tzvi's life, and after his death, and what may have urged his followers to hide their religious identities. It then compares this movement with other controversial minority movements, such as Crypto-Christianity and the Ahmadiyya movement in Islam. This comparison offers insight into the minority groups' challenges, and into the reasons that they have been labelled as 'heretical' in Islamic, Christian and Jewish societies. In terms of methodology, the study draws on unique archival materials from Turkey and Israel, dating back to the 17th century. The thesis traces Turkish-Jewish relations prevailing in Asia from the 7th century onwards, to contextualise the Ottoman state's approach towards Tzvi and his religious movement. It then analyses the State policies towards Sabbateanism and other minority groups. The study critically examines these instances in world history when minorities have been labelled as heratical and some are still labeled as such, even though“tolerance”and“respect”are considered the hallmark of modernization. The study shows that Ottoman rulers developed an elaborate system to accommodate non-Muslim (Dhimmi) societies within the Islamic state. This is perhaps what inspired Toynbee, who was otherwise critical of the Ottoman Empire, to describe it as close to 'Plato's ideal state'. This said, the research findings prompt critical reflections on the role of state policies in Ottoman times and beyond, and the effects of religious and national identities on the assertion and flourishing of minority groups.