Fibromiyalji hastalarının diyet inflamatuar indeks (DII) skorları ile duygu durumları ve hastalık etki skorları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between dietary inflammatory index (DII) scores, mood states and disease impact scores in fibromyalgia patients
- Tez No: 936858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA USTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Fibromiyalji (FM) hastalarının, beslenme durumları, diyet inflamatuar indeks (Dİİ) skorları, fibromiyalji etki skorları, duygu durumları, uyku kaliteleri ve antropometrik ölçümlerini değerlendirmek için yapılan bu çalışmaya 40 FM hastası dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında veriler genel anket formu, 24 saatlik 3 günlük besin tüketim kaydı, Yeniden Gözden Geçirilmiş Fibromiyalji Etki Anketi (YFEA), Depresyon-Anksiyete-Stres Ölçeği (DASÖ-21), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), antropometrik ölçümler ve vücut analizi ile toplanmıştır. Hastaların %85'i kadın ve yaşlarının medyan değeri 43 (20-64) yıldır. Hastalarda FM dışında en sık görülen kronik hastalık %38 oranla kardiyovasküler hastalıklardır. Besin desteği kullanımı tüm hastalar arasında %47,5 iken, magnezyum %89,5 oranla en çok kullanılan besin desteğidir. Hastaların %80,0'ı hafif şişman ve şişman BKİ grubunda; %82,5'i fibromiyaljiden etkilenme seviyelerine göre orta ve yüksek şiddet gruplarında; %57,5'i anksiyete seviyesine göre ileri ve çok ileri grupta yer almaktadır. Hastaların Dİİ skorunun medyan değeri 2,01 (-1,00-4,17)'dir. Antropometrik ölçüm gruplarına göre en yüksek riskli grupların yüksek Dİİ skorlarına sahip olduğu görülmüştür ancak gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Diyet inflamatuar indeks düzeylerine göre Q1'de yer alan hastalarda YFEA ve alt kategorilerinin diğer çeyrekliklere göre daha düşük olduğu fakat çeyreklikler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür (p>0,05). Depresyon seviyesine göre en düşük skora Dİİ düzeyine göre Q1 ve Q2'de yer alan hastalar; anksiyete, stres ve PUKİ seviyesine göre en düşük skora ise Q1'de yer alan hastalar sahiptir ancak bu gruplar arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study included 40 fibromyalgia (FM) patients to assess their nutritional status, dietary inflammatory index (DII) scores, fibromyalgia impact scores, mood states, sleep quality, and anthropometric measurements. Data were collected using a general questionnaire, a 3-day 24-hour dietary intake record, the Revised Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ-R), the Depression-Anxiety-Stress Scale (DASS-21), the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), anthropometric measurements, and body analysis. Of the patients, 85% were female, with a median age of 43 years (20–64). The most common chronic disease, apart from FM, was cardiovascular disease, with a prevalence of 38%. The use of dietary supplements was 47.5% among all patients, with magnesium being the most commonly used supplement at 89,5%. A total of 80% of the patients were classified as overweight or obese according to BMI; 82.5% fell into the moderate or high severity groups in terms of fibromyalgia impact levels; and 57.5% were in the severe or very severe groups according to anxiety levels.The median DII score of the patients was 2.01 (-1.00–4.17). It was observed that the highest-risk anthropometric measurement groups had the higher DII scores; however, there was no statistically significant difference between the groups (p>0,05). Patients in the first quartile of the DII score had lower FIQ-R total and subcategory scores than those in other quartiles, but no statistically significant difference was found between quartiles (p>0,05). Patients in the first and second quartiles of DII scores had the lowest depression scores, while those in the first quartile had the lowest anxiety, stress, and PSQI scores; however, there was no statistically significant difference between these groups (p>0,05).