Küçük hücre dışı akciğer kanserinde erken evre ve lenf metastazı vakalarına ilişkin tümör eğitimli trombosit (TEP) RNA profillerinin mikroarray yöntemi ile araştırılması
Investigation of tumor-educated platelet (TEP) RNA profiles in early-stage and lymph node metastasis cases of non-small cell lung cancer using the microarray method
  1. Tez No: 936859
  2. Yazar: EDA ASİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA EREN KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Akciğer kanseri, dünya çapında her iki cinsiyette de en yüksek ölüm oranına sahip kanser türüdür. Akciğer kanserinde kötü prognozun ve ölümün başlıca nedeni, metastazdır. Lenf düğümü metastazı kötü prognozu gösterir ve lenf metastazı gerçekleşen hastalarda uzak organ metastaz riski artmaktadır. Kötü huylu tümörler, kan ve lenf dolaşımını kullanarak metastatik yayılımlarını kolaylaştırmaktadır. Tümör lenflerden başlayarak dolaşıma geçen tümör hücreleri aracılığıyla hayati organlara göç eder ve buralarda kolonileşerek ölümcül hale gelmektedir. Dolaşımdaki tümör hücreleri trombositler ile doğrudan etkileşime girerek trombosit sinyallemesini değiştirebilmektedir. Bu etkileşim sürecinde trombositler“eğitimli”hale gelerek RNA profilinin değişmesine neden olmaktadır. Böylece dolaşımdaki tümör hücrelerinin dolayısıyla metastazın koruyucusu ve taşıyıcısı olarak görev görmektedirler. Bu çalışmada, küçük hücre dışı akciğer kanseri vakalarında tümör eğitimli trombositlere ait lncRNA gen ifadelerinin mikroarray yöntemi ile analiz edilmesi ve tümör eğitimli trombosit kaynaklı metastaz mekanizmalarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmanın ilk basamağında, sağlıklı ve hastalara ait toplanan kan materyallerinden trombosit eldesi ve elde edilen trombositten RNA izolasyonu yapılmıştır. İzole edilen RNA örneklerine ait kalite ve konsantrasyon tayini çalışmaları yürütülmüştür. Çalışmanın ikinci basamağında, erken evre ve lenf metastazı vakalarının sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması esasına dayalı olarak tümör eğitimli trombositlere ait lncRNA ifadelerindeki değişikliklerin mikroarray yöntemi ile analizi yapılmıştır. Çalışmanın son basamağında, mikroarray çalışması ile elde edilen ekspresyon seviyesi değişiklikleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) yöntemi ile doğrulanmıştır. Bulgular: Mikroarray çalışmasına göre erken evre vakalarına ait 7103 lncRNA'nın ekspresyon seviyesinde artış, 392 lncRNA'nın ekspresyon seviyesinde azalış; lenf metastazı vakalarına ait 9605 lncRNA'nın ekspresyon seviyesinde artış, 431 lncRNA'nın ekspresyon seviyesinde azalış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Lung cancer is the type of cancer with the highest mortality rate in both genders worldwide. The primary cause of poor prognosis and death in lung cancer is metastasis. Lymph node metastasis indicates poor prognosis, and the risk of distant organ metastasis increases in patients with lymphatic metastasis. Malignant tumors facilitate their metastatic spread by utilizing blood and lymphatic circulation. Tumor cells migrate to vital organs via the circulation, starting from the lymphatics, and colonize there, becoming fatal. Circulating tumor cells interact directly with platelets, altering platelet signaling. During this interaction process, platelets become“educated”leading to changes in their RNA profile. Consequently, they act as protectors and carriers of circulating tumor cells and metastasis. This study aims to analyze the lncRNA gene expressions of tumor-educated platelets in non-small cell lung cancer cases using the microarray method and investigate the metastasis mechanisms originating from tumor-educated platelets. Methods: In the first stage of the study, platelets were obtained from blood samples collected from healthy individuals and patients, followed by RNA isolation from the platelets. Quality and concentration assessments of the isolated RNA samples were conducted. In the second stage, changes in lncRNA expressions of tumor-educated platelets were analyzed using the microarray method based on comparing early-stage and lymph node metastasis cases with healthy individuals. In the final stage, expression level changes observed in the microarray study were validated using the real-time polymerase chain reaction (RT-PCR) method. Results: According to the microarray study, 7103 lncRNAs showed increased expression levels, and 392 lncRNAs showed decreased expression levels in early-stage cases. In lymph node metastasis cases, 9605 lncRNAs exhibited increased expression levels, and 431 lncRNAs exhibited decreased levels.