Uluslararası politik ekonomi çerçevesinde Suriyeli sığınmacıların Türk iş gücü piyasasına uyumu
The integration of Syrian refugees into the Turkish labor market within the framework of international political economy
  1. Tez No: 936884
  2. Yazar: ATABERK YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Göç, insanlık tarihi boyunca süregelen ve zorunlu nedenlerle ortaya çıkan bir harekettir. Özellikle savaş gibi büyük krizler, insanların yaşadıkları yerleri terk etmelerine sebep olmaktadır. 2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaş, milyonlarca insanı yerinden etmiş ve bu göç dalgasından en çok etkilenen ülkelerin başında Türkiye gelmiştir. Türkiye, uyguladığı açık kapı politikasıyla Suriyeli sığınmacıları kabul etmiş ve bu kişilere“geçici koruma”statüsü tanımıştır. Başlangıçta kamplarda yaşamlarını sürdüren sığınmacılar, zamanla ülkenin farklı şehirlerine dağılmış ve toplumsal hayatın bir parçası hâline gelmiştir. Güncel verilere göre Türkiye'de resmi kayıtlarda 3 milyondan fazla Suriyeli sığınmacı bulunmaktadır. Kayıt dışı kişilerle birlikte bu sayının 7–9 milyon arasında olduğu tahmin edilmektedir. Uyum sürecinde karşılaşılan en büyük sorunlar; dil yetersizliği, istihdamdaki belirsizlikler ve toplumsal önyargılardır. Suriyeliler, tekstil, inşaat, tarım ve hizmet sektörlerinde yoğun olarak çalışmakta; ancak çoğu zaman çalışma izinleri olmadan, kayıt dışı olarak istihdam edilmektedirler. Bu durum hem işçileri hem işverenleri hem de Türk vatandaşlarını olumsuz etkilemektedir. Bu noktada hem geri dönüş politikalarının hem de Türkiye'de kalacak Suriyelilerin topluma uyumuna yönelik planlamaların uzun vadeli, sürdürülebilir ve denetlenebilir olması büyük önem taşımaktadır. Dil ve meslek eğitimleri artırılmalı, önyargıları azaltacak bilgilendirme çalışmaları yapılmalı ve bu süreçte tüm paydaşlar birlikte hareket etmelidir.
Özet (Çeviri)
Migration is a phenomenon that has persisted throughout human history and often arises due to compulsory reasons. Major crises such as war force people to leave their homes. The civil war that began in Syria in 2011 displaced millions, and Turkey has been one of the countries most affected by this migration wave. Through its open-door policy, Turkey accepted Syrian asylum seekers and granted them temporary protection status. Initially, the refugees lived in camps, but over time they spread across various cities and became part of the social fabric. According to recent data, more than 3 million Syrian refugees are officially registered in Turkey. Including unregistered individuals, this number is estimated to be between 7 and 9 million. The main challenges in the integration process are language barriers, employment uncertainties, and societal prejudices. Syrians are mostly employed in sectors such as textiles, construction, agriculture, and services—often without legal work permits, which leads to informal employment. This situation negatively affects not only the workers but also employers and Turkish citizens. At this point, both return policies and integration strategies for those who will remain in Turkey must be long-term, sustainable, and well-regulated. Language and vocational training opportunities should be expanded, awareness campaigns should be launched to combat prejudice, and all stakeholders should act in coordination throughout the process.