Beslenme danışmanlığı alan bireylerin beslenme ve besin bilgi düzeylerinin incelenmesi: Yalova ili örneği
Investigation of nutritional and nutritional knowledge levels of individuals receiving nutritional counseling: Example Yalova province
  1. Tez No: 936883
  2. Yazar: DAMLA NUR ATAV ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada Yalova'da beslenme danışmanlığı alan bireylerin besin ve beslenme bilgi düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada besin bilgisi ve besin tercihleri konusu, gastronomi bilimi ile birlikte incelenmiştir. Gastronomi, besinlerin hazırlanması ve sunulmasının yanı sıra, beslenme ile doğrudan ilişkilidir. Beslenme, vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin alımını sağlarken, gastronomi estetik ve lezzetli bir deneyime dönüştürür. Gastronomi, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik eder ve kültürel değerlerle uyumlu beslenme deneyimlerini oluşturur. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi Yalova ilinde beslenme danışmanlığı alan 394 kişi oluşturmuştur. Araştırmada çevrimiçi anketle toplanan veriler SPSS 23 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilere göre, temel beslenme puanı ile besin tercihi puanı arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki bulunmaktadır. 25-34 yaş arasında olanların temel beslenme puanları 18-24 yaş arasında olanlara göre daha düşüktür. 25-34 yaş arasında olanların besin tercihi puanları 45-54 yaş arasında olanlara göre daha düşüktür. Evlilerin besin tercihi puanları bekarlara göre daha yüksektir. Lise mezunu olanların besin tercihi puanları yüksek lisans mezunlarına göre daha yüksektir. Ayrıca lisans mezunu olanların besin tercihi puanları ilköğretim, lise ve ön lisans mezunlarına göre daha düşüktür. Bazen yüz yüze bazen çevrimiçi çalışanların besin tercihi puanları tamamen çevrimiçi çalışanlara göre daha düşüktür. Kronik rahatsızlığı olanların temel beslenme puanları olmayanlara göre daha düşüktür. Sigara kullananların besin tercihi puanları sigara içmeyenlere göre daha yüksektir. Alkol kullananların temel beslenme puanları alkol kullanmayanlara göre daha düşüktür. Analiz sonuçlarına göre cinsiyet, çalışma durumu, çocuk sayıları ve yaşam şekli grupları arasında temel beslenme ve besin tercihi anket puanları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamaktadır. Sonuç olarak, beslenme danışmanlığı alan bireylerin beslenme bilgisi ve besin tercihleri, yalnızca yaş, eğitim durumu gibi demografik faktörlerden değil, aynı zamanda bireylerin yaşam tarzı, sağlık durumu ve çevresel faktörlerden de etkilenmektedir. Bu çalışmanın topluma katkısı, bireylerin beslenme alışkanlıkları ve sağlık bilincine yönelik farkındalık yaratılması açısından önemlidir. Çalışma, demografik faktörlerin beslenme alışkanlıkları üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, kişisel sağlık yönetiminde daha bilinçli ve hedeflenmiş yaklaşımların geliştirilmesine katkı sağlayabilir. Bu tür araştırmalar, toplumda sağlıklı beslenme alışkanlıklarının teşvik edilmesine ve daha sağlıklı bir toplum yapısının oluşmasına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the food and nutrition knowledge levels of individuals receiving nutrition counseling in Yalova. The topics of food knowledge and food preferences are explored in conjunction with the science of gastronomy. Gastronomy is directly related to nutrition, as it involves not only the preparation and presentation of food but also the intake of necessary nutrients. While nutrition ensures the consumption of nutrients required for the body's functions, gastronomy transforms these elements into an aesthetic and flavorful experience. Gastronomy promotes healthy eating habits and creates dining experiences that align with cultural values. In this research, a relational survey model, a quantitative research method, was used. The sample of the study consisted of 394 individuals receiving nutrition counseling in Yalova. Data collected through an online survey were analyzed using SPSS 23 software. According to the findings, there is a weak positive correlation between the basic nutrition score and the food preference score. The basic nutrition scores of individuals aged 25-34 are lower than those of individuals aged 18-24. The food preference scores of individuals aged 25-34 are lower than those of individuals aged 45-54. Married individuals have higher food preference scores compared to single individuals. High school graduates have higher food preference scores than those with a master's degree. Furthermore, bachelor's degree holders have lower food preference scores compared to those with primary school, high school, and associate degrees. Those who work both face-to-face and online have lower food preference scores than those who work entirely online. Individuals with chronic conditions have lower basic nutrition scores compared to those without. Smokers have higher food preference scores than non-smokers. Alcohol users have lower basic nutrition scores than non-users. According to the analysis results, no statistically significant differences were found between gender, employment status, number of children, and lifestyle groups in terms of basic nutrition and food preference survey scores. In conclusion, the food knowledge and food preferences of individuals receiving nutrition counseling are influenced not only by demographic factors such as age and education level but also by lifestyle, health status, and environmental factors. The contribution of this study to society is significant in terms of raising awareness about individuals' eating habits and health consciousness. By highlighting the effects of demographic factors on eating habits, the study may contribute to the development of more conscious and targeted approaches to personal health management. Such studies can contribute to promoting healthy eating habits in society and fostering a healthier societal structure.