Çok hukukluluk bağlamında islam hukuku ve Malezya örneği
Islamic law in the context of legal pluralism and the case of Malaysia
  1. Tez No: 936904
  2. Yazar: MEHMET FATİH SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Çok hukukluluk, bir ülkede birden fazla hukukun uygulanması anlamına gelmektedir. Çok hukukluluk meselesi bilimsel literatüre sömürgecilik döneminde girmekle birlikte pratikte uzun bir geçmişe sahiptir. Çok hukuklu bir sistemde hukuk, yalnızca devlet hukukundan ibaret değildir. Toplulukların din, ahlak, örf ve âdet gibi özelliklerine göre farklı hukuk kuralları tatbik edilebilir. İslam hukukunun geçerli olduğu devletlerde, Medine Vesikası'ndan itibaren farklı hukuk düzenlerine ait kuralların uygulanmasına izin verilmiş ve çok hukuklu bir yapı bulunmuştur. Hıristiyan ve Yahudiler başta olmak üzere, çeşitli din ve mezheplerin dini hukukları ve mahkemeleri görevlerini sürdürmüş, aile ve miras hukuku gibi özel hukuk ihtilafları kendi mahkemelerinde çözülebilmiştir. Günümüzde İslam hukuku kurallarının uygulandığı ülkelerden biri olan Malezya bu konunun bir örneğini oluşturmaktadır. Malezya'da şer'i hukuk, şahsi hukuk ve aile hukuku gibi Müslümanların özel hukuk davalarına uygulanırken, diğer alanlarda seküler hukuk uygulanmaktadır. İslam'ın bölgede yerleşmesiyle başlayan İslam hukuku uygulaması, sömürgecilik döneminde İngiliz hukukunun etkisiyle farklı bir boyut kazanmış ve bağımsızlık anayasasıyla günümüzdeki halini almıştır. Malezya'da çok hukukluluk, temelde bu iki hukuk sisteminin Malezya toplum gelenekleriyle birlikte tatbik edilmesinden meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Legal Pluralism means the application of more than one law in a country. Although it entered the scientific field during the colonial period, it has much longer history in practice. In a plural legal system, law does not only consist of state law. Different rules of law can be applied in according to the characteristics of societies such as religion, morality, customs and traditions. In the Islamic states, since the Medina Treaty, there is a legal plural structure, as the rules of different legal systems have been allowed to be applied. Religious laws and courts of various religions and sects, especially Christians and Jews, continued to function, and private law disputes such as family and inheritance law could be resolved in their own courts. Malaysia is one of examples where the rules of Islamic law are applied today. In Malaysia, Sharia law is applied to private law cases of Muslims such as personel law and family law, while secular law is applied in other matters. The application of Islamic law, which started with the establishment of Islam in the region, gained a different dimension during the colonial period and took its current form with the independence constitution. Legal Pluralism in Malaysia basically consists of the application of these two legal systems together with the traditions of Malay society.