Orta enlem kuşağında GNSS radyo okültasyon tekniği ile yağışa dönüşebilir su buharı değişimlerinin izlenmesi
Monitoring variations in precipitable water vapor in the mid-latitude zone using the GNSS radio occultation technique
- Tez No: 937001
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TANIR KAYIKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Dünya'nın iklim sistemindeki değişimlerini analiz etmek, troposfer ve stratosferdeki sıcaklık yapısının ve su buharı yoğunluğunun uzun vadeli gözlemleri ile mümkün olmaktadır. Son yıllarda, Küresel Navigasyon Uydu Sistemi-Radyo Okültasyon (GNSS-RO) tekniği, meteoroloji ve iklim değişikliği araştırmalarında yaygın olarak tercih edilmektedir. GNSS-RO tekniği ile Yağışa Dönüşebilir Su Buharı (PWV) hesabı, iklimsel su buharı analizlerinde yeni kullanılmaya başlanılan bir yöntem olup ülkemizde ise bu alanda henüz bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada, orta enlem kuşağında yer alan Türkiye'de ilk kez ve İtalya'da (Trapani/Birgi) GNSS-RO tekniği kullanılarak PWV kestirimi yapan bir yazılım geliştirilmiştir. Bu amaçla, radyosonda istasyonlarının bulunduğu bölgelerde GNSS-RO atmosferik profilleri ile PWV değerleri analiz edilmiş; IGRA profilleri ve ECMWF ERA5 ürünleri ile karşılaştırmalar yapılmıştır. GNSS-RO, Radyosonda ve ERA5 PWV arasındaki ilişki; mutlak hata, karesel ortalama hata, bağıl hata, regresyon, pearson korelasyon ve R2 belirleyicilik katsayısı ile irdelenmiştir. Ayrıca, GNSS-RO PWV değerleri, Karadeniz Bölgesinde ekstrem hidrolojik afetlerin olduğu dönemlerde üretilen PWV değerleri ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlarda, genellikle iyi bir uyum gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Analyzing changes in the Earth's climate system is made possible by long-term observations of the temperature structure and water vapor concentration in the troposphere and stratosphere. In recent years, the Global Navigation Satellite System-Radio Occultation (GNSS-RO) technique has been widely preferred in meteorology and climate change research. PWV calculation with GNSS-RO technique is a method that has recently started to be used in climatic water vapor analysis and there is no study in this field in our country yet. In this study, for the first time in Türkiye, which is located in the mid-latitude zone, and in Italy (Trapani/Birgi), a software that estimates PWV using GNSS-RO technique has been developed. For this purpose, GNSS-RO atmospheric profiles and PWV values were analyzed in the regions where radiosonde stations are located and comparisons were made with IGRA profiles and ECMWF ERA5 products. The relationship between GNSS-RO, Radiosonde, and ERA5 PWV was analyzed with absolute error, squared mean error, relative error, regression, pearson correlation and R2 coefficient. In addition, GNSS-RO PWV values were compared with PWV values produced during periods of extreme hydrological disasters in the Black Sea region. Generally, a good agreement is observed in results.