Tiroid nodül risk sınıflama sistemlerinin tiroid kanseri tahmini ve ince iğne aspirasyon biyopsisi endikasyonları açısından karşılaştırılması
Comparison of thyroid nodule risk stratification systems in predicting thyroid cancer and indications for fine-needle aspiration biopsy
  1. Tez No: 937000
  2. Yazar: GİZEM GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKARSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Tiroid nodülleri, erişkin popülasyonda sık görülmekle birlikte, malignite potansiyeli nedeniyle klinik açıdan önemlidir. Artan görüntüleme yöntemleriyle nodül saptama sıklığı da artmıştır. Malignite ayırıcı tanısında ultrasonografi eşliğinde yapılan tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (TİİAB) altın standarttır. Ancak, tüm nodüllerin biyopsi ile değerlendirilmesi gereksiz girişimlere yol açabileceğinden, nodüllerin malignite riskine göre sınıflandırılması önem taşır. Bu amaçla geliştirilen ATA, ACR TI-RADS ve EU-TIRADS sistemleri, nodüllerin ultrasonografik özelliklerine göre risk kategorileri belirleyerek biyopsi endikasyonlarını standartlaştırmayı hedeflemektedir. Gereç yöntem: Çalışmamızda, tiroid risk sınıflama sistemlerinin (ATA, ACR TI RADS, EU-TIRADS) maligniteyi öngörme gücünü ve tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (TİİAB) endikasyonlarını belirlemedeki etkinliğini karşılaştırmak amacıyla Gaziantep Üniversitesi Hastanesinde 14.02.2020 - 30.11.2022 tarihleri arasında total tiroidektomi uygulanan 303 hasta değerlendirildi. Retrospektif olarak tasarlanan araştırmada, hastalara ait preoperatif ultrasonografi bulguları, laboratuvar verileri, TİİAB sonuçları ve postoperatif patoloji raporları analiz edildi. Nodüllerin ATA, ACR TI-RADS ve EU-TIRADS sistemlerine göre risk skorları belirlendi. Bu sistemlerin maligniteyi öngörme gücü ve sistemlere göre TİİAB endikasyonları karşılaştırıldı. Çalışmada ayrıca nodül boyutu, ekojenite, kalsifikasyon tipi ve nodül yerleşimi gibi parametrelerin malignite ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınana hastaların % 80,2'si kadın, % 19,8 'i erkekti. Dahil edilen tüm hastaların medyan yaşı 47 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim:Thyroid nodules are commonly observed in the adult population and are clinically significant due to their malignant potential. With the increasing use of imaging modalities, the detection rate of nodules has also risen. Fine-needle aspiration biopsy (FNAB) of the thyroid under ultrasound guidance is considered the gold standard for differentiating between benign and malignant nodules. However, evaluating all nodules through biopsy may lead to unnecessary procedures; therefore, risk stratification of nodules based on their likelihood of malignancy is essential. To address this need, classification systems such as the ATA, ACR TI-RADS, and EU-TIRADS have been developed to standardize biopsy indications by categorizing nodules according to their ultrasonographic features. Materials and Methods: In our study, we aimed to compare the predictive power of the ATA, ACR TI-RADS, and EU-TIRADS risk classification systems in identifying malignancy, as well as their effectiveness in determining indications for thyroid FNAB. A total of 303 patients who underwent total thyroidectomy at Gaziantep University Hospital between February 14, 2020, and November 30, 2022, were retrospectively evaluated. The study analyzed patients' preoperative ultrasound findings, laboratory data, FNAB results, and postoperative pathology reports. Risk scores of the nodules were assigned according to ATA, ACR TI-RADS, and EU TIRADS systems. The predictive ability of each system in detecting malignancy and the corresponding FNAB indications were compared. Additionally, parameters such as nodule size, echogenicity, type of calcification, and nodule location were assessed for their relationship with malignancy. Results: Of the included patients, 80.2% were female and 19.8% were male, with a median age of 47 years.