Plasenta invazyon anomalisi spektrumu (Perkreata, Akreata, İnkreata) olan gebelerde kanda natural kıller aktivite düzeyinin kantitatif olarak araştırılması
Quantitative analysis of peripheral blood natural killer cell activity in pregnant women with placenta invasion anomaly spectrum (Percreta, Accreta, Increta)
  1. Tez No: 937013
  2. Yazar: ETKİN KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN BAYRAMOĞLU TEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Plasenta invazyon anomalisi spektrumu (Perkreata, İnkreata, Akreata) olan hastalarda natural killer aktivite düzeyinin kantitatif olarak araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve doğum polikliniğine 2024-2025 yılları arasında başvuran kronik hastalığı olmayan kronik ilaç kullanımı olmayan immunsupresif tedavi almayan kadınlardan plasenta akreata spektrumu (Perkreata, İnkreata, Akreata) tanısı konmuş hastalar ve invazyon anomalisi olmayan sezeryan olacak olan gebe gönüllülerden alınan 8 cc venöz kan örnekleri alınarak sarı jelli tüplere alındı. 39 plasenta invazyon spektrumuna sahip hastadan alınan kan serum örnekleri ve kontrol grubuna dahil edilmek üzere bu hastalıktan tanı almamış 39 bireyin kan serum örnekleri ile çalışıldı. Çalışmaya katılan gönüllülerden alınan kan örnekleri 1300-2000 g'de 10 dk santrifüj edilip eppendorflara porsiyonlanıp çalışma günü gelinceye kadar -80 derecede saklandı. Plasenta invazyon anomalisi spektrumu (PAS) grubuna dahil olan hastalardan klinik durumuna göre alınabilen patolojik materyaller (uterus, plasenta, uterus segmenti) raporlandı. Natural Killer Aktivite düzeyi ELIZA yöntemiyle değerlendirildi. Çalışmadan elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistikleri sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerler ile kategorik değişkenler için frekans ve yüzde analizi ile verilmiştir. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Sayısal değişkenlerin katılımcıların demografik özelliklerine göre analizinde iki grup içeren kategorik değişkenler için t testi (normal dağılım uygunluğu olan değişkenler için) veya Mann-Whitney U testi (normal dağılım uygunluğu olmayan değişkenler için), üç ve daha fazla grup içeren kategorik değişkenler için tek yönlü varyans analizi (normal dağılım uygunluğu olan değişkenler için) veya Kruskal Wallis testi (normal dağılım uygunluğu olmayan değişkenler için) kullanılmıştır. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler ise Ki-kare testi ile incelenmiştir. Analizler SPSS 22.0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to quantitatively investigate the natural killer activity levels in patients with placental invasion spectrum anomalies (Percreta, Increta, Accreta). Materials and Methods: 8 cc venous blood samples were collected into yellow gel tubes from women diagnosed with placental invasion anomalies (Percreta, Increta, Accreta) who were admitted to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Gaziantep University Faculty of Medicine between 2024-2025. These women had no chronic diseases, were not on chronic medication, and were not receiving immunosuppressive therapy. Blood samples were also collected from pregnant volunteers without placental invasion anomalies who were scheduled for cesarean delivery as the control group.Blood serum samples from 39 patients with placental invasion spectrum (PAS) and 39 individuals in the control group without this diagnosis were analyzed. Blood samples collected from the volunteers were centrifuged at 1300-2000 g for 10 minutes, portioned into Eppendorf tubes, and stored at -80°C until the study day. Pathological materials (uterus, placenta, uterine segment) obtained from patients in the PAS group, based on their clinical condition, were documented.The natural killer activity level was assessed using the ELISA method. Descriptive statistics of the data obtained from the study were presented as mean, standard deviation, median, minimum, and maximum values for numerical variables, and as frequencies and percentages for categorical variables. The normality of distribution for numerical variables was evaluated using the Shapiro-Wilk test. For the analysis of numerical variables according to the demographic characteristics of the participants, the independent samples t-test was used for variables with normal distribution in the case of categorical variables with two groups, while the Mann-Whitney U test was applied for variables without normal distribution. In cases involving categorical variables with three or more groups, one-way analysis of variance (ANOVA) was used for normally distributed variables, whereas the Kruskal-Wallis test was used for non-normally distributed variables. Relationships between categorical variables were analyzed using the Chi-square test. All analyses were performed using the SPSS version 22.0 software, and a p-value of