Ağrı Doğubayazıt geleneksel dokumaları
Ağrı Doğubayazıt traditional weavings
  1. Tez No: 937014
  2. Yazar: SARA DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİT POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Köklü bir geçmişe sahip olan el sanatları, Anadolu'nun birçok yerinde olduğu gibi Doğubayazıt halkının da yaşamlarında önemli bir yere sahiptir. Hemen hemen her yörede olduğu gibi Doğubayazıt dokumalarında da kendine özgü motif ve desenler görülmektedir. Bu motif ve desenler yöre halkının el emeği ile yaptığı kilimler, heybeler, örmeler ve keçelere yansıtılmıştır. Yöre halkının kullandığı motif ve desenlerde doğanın ve yaşam sitillerinin yansımaları görülmektedir. Doğubayazıt ilçesi Selçuklu ve Osmanlı dönemi önemli ticaret yolları üzerinde kurulu, tarihi kimliği ile ön plana çıkmış, Yöredeki küçükbaş hayvancılık faaliyetlerinden dolayı geleneksel dokuma alnında önemli bir yeri olan ilçedir. Doğubayazıt'ta başlıca dokuma ürünleri geve, halı yastık, Mafraş, Yer yaygıları, heybe ve çantadır. Bu tez çalışmasıyla birlikte Doğubayazıt ilçesinde yapılmış ve bu yöreye ait olan dokuma ürünlerinin teknik, desen, renk ve motif özellikleri örnek görseller ışığında incelenmiş, yörenin geleneksel dokuma alanındaki yeri ve önemi ortaya konulmuştur. Doğubayazıt ve yakın çevresinde yapılan araştırmada neticesinde 80 adet geleneksel dokuma tespit edilmiş, bu ürünler içerisinde 55 tane dokuma çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Handicrafts, which have a deep-rooted history, have an important place in the lives of the people of Doğubayazıt, as in many parts of Anatolia. As in almost every region, there are unique motifs and patterns in Dogubayazit weaving. These motifs and patterns are reflected in the rugs, saddlebags, knits and felts made by the local people with handwork. The motifs and patterns used by the local people include reflections of nature and life styles. Doğubayazıt is known for its historical identity because it is located on the important trade routes of the Seljuk and Ottoman periods. It is an important district in the field of traditional weaving due to the ovine livestock farming in the region. The main woven products in Doğubayazıt are canvas, carpets, pillows, mafraş, floor spreads, saddlebags and bags. In this study, the technical, pattern, color and motif characteristics of the weaving products belonging to the Doğubayazıt region were examined in the light of sample visuals and the place and importance of the region in the traditional weaving field were revealed.As a result of the research conducted in and around Doğubayazıt, 80 pieces of traditional weaving identified and 55 pieces of weaving among these products included in the study.