Melazma hastalarında serum inflamatuar sitokin düzeylerinin ve karotis intima media kalınlığının kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkisi
Association of serum inflammatory cytokine levels and carotid intima-media thickness with cardiovascular disease risk in patients with melasma
  1. Tez No: 937016
  2. Yazar: DAMLA GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE YASAK GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Melazma, özellikle güneş gören vücut bölgelerinde ortaya çıkan kronik ve edinsel bir hiperpigmentasyon hastalığı olup güncel çalışmalar etyopatogenezinde kronik inflamasyonun rolü olabileceğini öne sürmektedir. Öte yandan sistemik inflamasyonun subklinik aterosklerozu artırarak geleneksel olmayan bir kardiyovasküler hastalık (KVH) risk faktörü olduğu bilinmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda çalışmamızın amacı, melazma hastalarında karotis intima media kalınlığının (KİMK), inflamatuar sitokin ve mediyatör düzeylerinin KVH riski ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmamız, prospektif ve tek merkezli olarak yürütüldü. Çalışmaya klinik olarak melazma tanısı konulan 43 hasta ile yaş ve cinsiyet uyumlu 47 sağlıklı kontrol alındı. Geçirilmiş KVH öyküsü olan ve belirgin KVH risk faktörlerine sahip olan kişiler çalışmaya dahil edilmedi. Demografik, antropometrik ve klinik veriler kaydedildi. Serum interlökin-17 (IL-17), interlökin-18 (IL-18), interlökin-33 (IL-33), tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α) ve prostaglandin F2-alfa (PGF2-α) düzeyleri ELISA (Enzim Bağlantılı İmmünosorbent Analiz) yöntemi ile belirlendi. Diğer hematolojik ve biyokimyasal parametreler standart laboratuvar yöntemleri ile değerlendirildi. KİMK yüksek çözünürlüklü B-mod ultrasonografi cihazı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Melasma is a chronic and acquired hyperpigmentation disorder that predominantly appears on sun-exposed areas of the body, and recent studies suggest that chronic inflammation may play a role in its etiopathogenesis. On the other hand, it is well established that systemic inflammation increases subclinical atherosclerosis and serves as a non-traditional risk factor for cardiovascular disease (CVD). In light of this information, the aim of our study is to investigate the relationship between carotid intima-media thickness (CIMT), levels of inflammatory cytokines and mediators CVD risk in patients with melasma. This study was conducted prospectively at a single center. A total of 43 patients clinically diagnosed with melasma and 47 age- and sex-matched healthy controls were included. Individuals with a history of CVD or with prominent CVD risk factors were excluded. Demographic, anthropometric, and clinical data were recorded. Serum levels of interleukin-17 (IL-17), interleukin-18 (IL-18), interleukin-33 (IL-33), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), and prostaglandin F2 alpha (PGF2-α) were measured using the ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) method. Other hematological and biochemical parameters were evaluated using standard laboratory techniques. CIMT measurements were performed using a high-resolution B-mode ultrasonography device.