Depremlerin yapılarda meydana getirdiği hasarların nedenleri ve yapı tasarımının hasar üzerindeki etkisi
The Reasons of earthquake damage on structure and the effect on the damage of structure design
  1. Tez No: 93709
  2. Yazar: BİLGEHAN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Türkiye, dünyanın en aktif deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Bu nedenle ülkemizde zaman zaman oluşan çeşitli şiddetteki depremler, önemli ölçüde can ve mal kaybına neden olmuştur. Deprem, doğal afetlerin en önemlisidir. Depremlerin oluşumu, türleri ve deprem parametreleri bu çalışmada kısaca anlatılmıştır. Türkiye' de meydana gelen yıkıcı depremler kronolojik sırada verilmiştir. Depremin en acı sonucu, insanların kendi yaptıkları binaların yıkıntılarında hayatlarını kaybetmeleridir. Çalışmada izlenen ana konular: - Depremin sebep olduğu hasarlar ve deformasyonlar; - Betonarme yapı elemanlarının depremlerde davranışı; - Depremlerde yapısal hasarlar ve hasarların önlenmesi; - Depreme dayanıklı yapı tasarımı Hasarların ve yapıların yıkılmasıyla meydana gelen can kayıplarının yaygın olması nedeniyle, betonarme yapıların yapımında gerçekçi bakış açılan ile ayrıntılara gereken önem verilmelidir. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey is located on one of the active earthquake zones of the world. The severe earthquakes that occur frequently cause important damage and loss of life. Earthquake is one of the most important disasters. The formation, kinds and parameters of earthquakes are briefly explained in the present study. The most severe earthquakes that occured in Turkey are given chronologically. The number of dead and injured people in Turkey is relatively much more than that in the other earthquake countries due to buildings that are irrationally constructied.The following subsubjects are studied: - Damages and deformations that earthquakes cause; - Behaviour of reinforced concrete structural member in earthquakes; - The building damages and resources in earthquakes; - The design essentials of the earthquake resistant structures. Since the damages and loss of life extensively due to the performances of structures the rational aspects and details that must be considered in the reinforced concrete buildings case are emphasized. xn