Belgelerle Çatalca İlçesi'nin mülkiyet yapısının tarihsel gelişimi
The Historical progress of Çatalca County's land ownership structure with documents
  1. Tez No: 93710
  2. Yazar: SAVAŞ BÜMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Osmanlı İmparatorluğu zamanında arazi hukukunda yapılan düzenlemelerin Çatalca Üçesi'nin mülkiyet yapısı üzerinde oluşturduğu değişimler incelenmiştir. İmparatorluk döneminde bölgede yaşayan toplumların yerleşim yerleri eski haritaların karşılaştırılması ile tespit edilmiştir. Uygulanan arazi politikası ile miri arazinin mülk araziye dönüşüm süreci açıklanmış ve Çatalca İlçesi'nde Babanakkaş köyüne ait arazinin temlik edilmesi belgelendirilmiştir. Cumhuriyet döneminde yapılan mülkiyet düzenlemelerinin Çatalca İlçesi'ndeki uygulamaları ele alınmıştır. Bölgeye Bulgaristan ve Yunanistan'dan çok sayıda Türk göçmeni geldiği ve köylerin büyük bölümünün muhacir köyleri olduğu tespit edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Çatalca İlçesi'nde arazi mülkiyetinin büyük çiftliklerden oluştuğu görülmüştür. Eski haritaların tetkikinde ve bölge halkı ile yapmış olduğum görüşmelerde bölgede 23 adet çiftlik olduğu ve bu çiftlik arazilerinin bazılarının yerleşim alanına bazılarının ise tarım arazisine dönüştüğü görülmüştür. Çiftliklerin tapulamadan önce ve tapulamadan sonra mülkiyet durumları ve tasarrufa konu olmaları incelenerek günümüze kadar gelen süreç incelenmiştir. Tespit edilen çiftlikler tasarruf yönünden benzerlik gösterdiğinden, çalışmamızda sadece Çilingoz çiftliğinin mülkiyet yapısı ve değişimi belgeleri ile birlikte araştırılmıştır. Çatalca Üçesi'nin mülkiyet yapısındaki değişimlerin etkilerini kavramak bakımından fiziksel, tarihsel, ekonomik ve toplumsal yapısı geçmişten günümüze incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, Osmanlı İmparatorlu'ğunda arazi mülkiyetinin devlete ait olduğu, padişahın devlet arazisini dilediği gibi kullanması ve ekonomik durumun bozulmasına bağlı olarak toprak ağalarının oluştuğu görülmüştür. 1274/1858 tarihli Arazi Kanunu üzerinde yapılan değişikliklerin devlet arazisinin özel mülkiyete dönüşmesine yönelik olduğu tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak Çatalca İlçesi'nde yer alan arazilerin, geometrik anlamda büyük işletmelerden küçük işletmelere ve mülkiyet yapısının ise hukuki anlamda müstakil mülkiyetten hisseli mülkiyete dönüştüğü tespit edilmiştir. ÎX - - 1C YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DOKÜMANTASYON ME9KW
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At the time of Ottoman Empire, the arrangements made on land law and the effects of these arrangements formed on the Çatalca Country's land ownership structure have been investigated. In the Emperor ship period, the settlements of the societies living in this region have been determined by comparing old maps. The applied land policy and changing process of state ownership to individual ownership has been explained. Conveying the land ownership of Babanakkaş village in Çatalca has been given (giving up land owner coming rights to some one else) with documents. In the Republicanism period, the applications of the ownership arrangements in Çatalca have been analyzed. It has been seen that a great deal of Turkish people from Bulgaria and Greece had been immigrated into this region and it has been determined that the most of the villages was immigrant villages. At the Ottoman Empire period, it has been seen that the land ownership in Çatalca County had been made up of big farms and in this region there are 23 piece of farms. Some of these lands of farms became residence area and the others became agricultural area. Investigating old maps and making conversations with public population have found this information. These farm's ownership of before and after register with deed situations and their case of subjecting to saving has been investigated. Since the investigated farms has been similar in the aspect of subjecting to saving. In this study only the Çilingoz farm's land ownership structure has been searched with documents. In aspect of understanding The effects of these arrangements formed on the Çatalca Country's land ownership structure, the physical, historical, economical and social structure of the Çatalca County has been discussed and this county's today's and past position has been investigated. At the end of the study, it was concluded that the ownership of land belonged strictly to the state during the reign of the Ottoman Empire and land lords came to rule as the Emperors utilized state owned land at their will and as economic conditions reclined. It was also concluded that the amendment made on ownership of land Act dated. 1274/1858 were aimed at transforming state ownership to private ownership. It has been seen that the land ownership of Çatalca County was given to small enterprises rather than big enterprises and it has been searched that the structure of ownership was changed from independent ownership into having share ownership.