Türkiye'de aktif işgücü hizmeti olarak toplum yararına program
Community benefit program as an active labor force service in Turkey
- Tez No: 937092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İşsizlik sorunu, toplumu ekonomik, sosyolojik ve psikolojik olarak etkileyen önemli bir problemdir. İşsizlik sorununun çözülebilmesi maksadıyla ülkemizde birçok program uygulanmaktadır. İşsizlikle mücadele edilebilmesi adına Türkiye' de İŞKUR tarafından uygulanmakta olan Pasif İşgücü Hizmetleri ve Aktif İşgücü hizmetleri bulunmaktadır. Pasif İşgücü Programlarının, amacı işsizliğin yüksek olduğu dönemlerde geçici de olsa maddi destek sağlamaktır. Pasif İşgücü Programları kapsamında ücret garanti fonu uygulamaları, kısa çalışma ödeneği, iş kaybı tazminatı, yarım çalışma ödeneği ve işsizlik ödeneği şeklinde yapılan geçici süreli ödeme ve ödenekler yer almaktadır. Aktif işgücü programlarında ise, maddi gelir desteği sağlanmasının yanı sıra uzun vadede işsizlerin istihdam edilebilirliklerini arttırabilmek maksadıyla programlarda uygulamalı eğitim verilmesi amaçlanmaktadır. Pasif işgücü programlarından farklı olarak işsizlerin maddi destek yanında iş hayatına tamamen yabancılaşmaları engellemeyi hedeflemektedir. Ülkemizde uygulanan Aktif İşgücü Programları ise mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim kursları, girişimcilik eğitim programı ve TYP'dir. TYP'nin esas amacı işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde işsizlere geçici gelir desteği sağlamak ve programa katılanların uzun vadede istihdam edilebilirliklerini arttırabilmek adına eğitim almalarını amaçlamaktadır. TYP, doğal afetlerden sonra ekonomik krizin etkisi ile ortaya çıkan istikrarsızlık ya da özelleştirme uygulamaları veya işsizlik oranında artış olmaya başladığı dönemlerde başvurulan bir politika tedbiri olarak öne çıkmaktadır. Özellikle afet, salgın, acil durum dönemlerinde ve diğer mücbir sebeplerde kamu hizmetlerinin desteklenmesi için başta özel politika gerektiren gruplar olmak üzere işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyen ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlayan programdır. TYP'lere dahil olabilmek adına başvuru şartları, programa başladıktan sonra katılımcıların sorumlulukları, hakları ve sosyal sigorta alanında ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Unemployment is a significant issue that impacts society economically, sociologically, and psychologically. Various programs are implemented in our country to address the problem of unemployment. In Turkey, the Turkish Employment Agency (İŞKUR) implements Passive Labor Force Services and Active Labor Force Services to combat unemployment. The purpose of Passive Labor Force Programs is to provide temporary financial support during periods of high unemployment. These programs include temporary payments and allowances such as wage guarantee fund applications, short-time work allowances, severance pay, part-time work allowances, and unemployment benefits. Active Labor Force Programs, on the other hand, aim not only to provide financial support but also to enhance the employability of the unemployed in the long term by offering practical training. Unlike passive programs, active programs aim to prevent the unemployed from becoming entirely disconnected from the labor market. Active Labor Force Programs implemented in our country include vocational training courses, on-the-job training courses, entrepreneurship training programs, and community benefit programs. The primary goal of the Community Benefit Program is to provide temporary income support to the unemployed during periods of high unemployment and to enhance the employability of participants in the long term through training. The Community Benefit Program stands out as a policy measure utilized during periods of economic instability caused by natural disasters, economic crises, privatization practices or increasing unemployment rates. It is especially implemented during emergencies such as disasters, pandemics or other extraordinary circumstances to support public services and prevent unemployed individuals, particularly those from special policy-required groups, from losing their work habits and discipline. Additionally, this program provides temporary income support to these individuals. The eligibility criteria for participating in community benefit programs, as well as the responsibilities, rights, and social security aspects of participants after enrolling in the program, are addressed in detail.