Acil servis ortamında mesleki kaygı ile merhamet yorgunluğu arasındaki ilişki 'Bir korelasyon çalışması'
The relationship between occupational anxiety and compassion fatigue in the emergency service environment 'A correlation study'
- Tez No: 937098
- Danışmanlar: DR. KAAN YUSUFOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç:Acil sağlık hizmeti sunan personel düzenli olarak çevresel faktörler ve kompleks vakalarda hasta bakımı ile ilgili doğrudan yaşamı etkileyen kritik kararlar vermektedirler. Kaygı bu dönemde sağlık çalışanlarının bilişsel düzeyini kısıtlayabilir ve hayati önem taşıyan kararların ve girişimleri olumsuz etkileyebilir. Bu faktörler aynı zamanda çalışanlarda merhamet yorgunluğuna da neden olabilir. Bu çalışmada Türkiye'de acil serviste çalışan sağlık çalışanlarının mesleki kaygı düzeyi ve merhamet yorgunluğu düzeylerinin özelleştirilmiş iki ölçek aracılığı ile değerlendirilmesi ve bu iki ölçekten elde edilen veriler arasında korelasyon olup olmadığının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem : Çalışmamız , tek merkezli ve prospektif olarak yapıldı. Acil serviste çalışan 200 gönüllü çalışmaya dahil edildi. Tüm analizler IBM SPSS 23.0 paket programı (IBM Corp , Armonk, NY) ile yapıldı. Kullanılan analiz yöntemlerinden bazıları pearson ki-kare testi, Shapiro Wilk testi, Mann -Whitney U testi idi. Bulgular odds oranı (OR) VE %95 güven aralıkları ile verildi. 0,05'ten küçük p değerleri istatiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular : Gönüllülere Mesleki Kaygı Kısa Ölçeği ile Merhamet Yorgunluğu Ölçeği uygulandı.Bu iki ölçek arasında herhangi bir korelasyon olup olmadığı değerlendirildi. Mesleki kaygı ile merhamet yorgunluğu arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Pozitif ve orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur (r = 0.392, p < 0.01). Ayrıca yaş ile mesleki kaygı arasında anlamlı bir ilişki bulundu.Yaş gruplarına göre mesleki kaygı açısından anlamlı fark vardır ve özellikle 18-25 yaş grubu, 26-35 yaş grubuna göre daha düşük kaygı seviyesine sahiptir. Mesleki kaygı ölçeği açısından yaş grupları arasında anlamlı fark vardır (p = 0,048, Kruskal- Wallis ve p = 0,045, ANOVA). 18-25 yaş grubu, 26-35 yaş grubuna kıyasla daha düşük mesleki kaygı seviyesine sahiptir (p = 0,046). Mesleki kaygı ölçeği açısından kadınlar erkeklere göre anlamlı derecede daha yüksek kaygıya sahiptir (p < 0,001). Kadınların mesleki kaygı ortalaması (78,46), erkeklere (68,95) göre daha yüksektir. Hemşireler, hekimlerden (p = 0.000) ve yardımcı personelden (p = 0.001) anlamlı derecede daha yüksek kaygı seviyesine sahip. Teknikerler, yardımcı personelden daha yüksek kaygıya sahip (p = 0.013). Hekim ile yardımcı personel arasında anlamlı fark bulunmadı (p = 0.997).Sonuç olarak hemşireler ve teknikerler daha yüksek mesleki kaygıya sahipken,hekimler ve yardımcı personel daha düşük kaygı seviyelerine sahip görünüyor. Sonuç: Acil servis ortamında çalışan sağlık çalışanlarında mesleki kaygı ile merhamet yorgunluğunun arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Acil Servis , Mesleki Kaygı , Merhamet Yorgunluğu
Özet (Çeviri)
Purpose:Emergency healthcare personnel regularly make critical decisions that directly affect life regarding environmental factors and patient care in complex cases. Anxiety can limit the cognitive level of healthcare professionals during this period and negatively affect vital decisions and initiatives. These factors can also cause compassion fatigue in employees. This study aims to evaluate the occupational anxiety and compassion fatigue levels of healthcare professionals working in emergency services in Turkey through two customized scales and to investigate whether there is a correlation between the data obtained from these two scales. Materials and Methods: Our study was conducted prospectively and single-centered. 200 volunteers working in the emergency department were included in the study. All analyses were performed using IBM SPSS 23.0 package program (IBM Corp, Armonk, NY). Some of the analysis methods used were Pearson chi-square test, Shapiro Wilk test, Mann-Whitney U test. Findings were given with odds ratio (OR) and 95% confidence intervals. P values less than 0.05 were considered statistically significant. Results:The Professional Anxiety Short Scale and the Compassion Fatigue Scale were administered to volunteers. The correlation between these two scales was evaluated. A significant relationship was found between professional anxiety and compassion fatigue. A positive and moderate correlation was observed (r = 0.392, p < 0.01). Additionally, a significant relationship was found between age and professional anxiety. There is a significant difference in professional anxiety levels among different age groups, with the 18–25 age group having lower anxiety levels compared to the 26–35 age group. A significant difference was found between age groups in terms of the Professional Anxiety Scale (p = 0.048, Kruskal-Wallis and p = 0.045, ANOVA). The 18–25 age group had significantly lower levels of professional anxiety compared to the 26–35 age group (p = 0.046).In terms of the Professional Anxiety Scale, women had significantly higher anxiety levels than men (p < 0.001). The average professional anxiety score of women (78.46) was higher than that of men (68.95). Nurses had significantly higher anxiety levels than physicians (p = 0.000) and support staff (p = 0.001). Technicians had higher anxiety levels than support staff (p = 0.013). No significant difference was found between physicians and support staff (p= 0.997).In conclusion, nurses and technicians appear to have higher levels of professional anxiety, whereas physicians and support staff show lower levels of anxiety. Conclusion: A significant relationship was found between occupational anxiety and compassion fatigue in healthcare professionals working in the emergency department. The study's keywords are Emergency Department, Professional Anxiety and Compassion Fatigue