Dental implantların vestibül bölgesindeki İn Vitro kemik defektlerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of In Vitro vestibular bone defects around dental implants using cone beam computed tomography
  1. Tez No: 937113
  2. Yazar: ELİF GÜNEYSU ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dental implantların başarısını etkileyebilecek biyolojik faktörlerden en önemlisi peri-implant defektlerin oluşumuna sebep olabilen peri-implant hastalıklardır. Bu hastalıkların doğru şekilde yönetilebilmesi için ilk şart, hastalık teşhisinin ve kemik defektinin doğru şekilde tanımlanmasıdır. Bunun için günlük diş hekimliği pratiğinde kullanılan klinik parametrelerin bazıları, tanı doğruluğu açısından sorgulanmakta, bu da radyografik tanının gerekliliğinin yanısıra, tanısal doğruluğunun önemini artırmaktadır. Bu araştırmanın amacı; in-vitro şartlarda dental implantlar çevresinde vestibül yüzeyde oluşturulan çeşitli boyutlardaki kemik defektlerinin; farklı mukoza kalınlıkları ve sabit protetik üstyapı varlığında konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile alınan görüntüleri üzerindeki okunabilirliğinin belli bir tecrübeye sahip okuyucuların yorumlarına dayanan değerlendirmesi olarak belirlenmiştir. Çalışmada sığır kaynaklı kemik blokları içerisine yerleştirilen dental implantlar çevresindeki bukkal kemikte farklı boyutta (3 mm ve 5 mm) dehissens tip defektler hazırlanmıştır. Hazırlanan kemik blokları, plastik kafa modeline ağız içerisindeki dentisyonu taklit edecek şekilde uyumlandırılmış ve ardından KIBT görüntüleri alınmıştır. Alınan görüntüler farklı disiplinlerdeki 5 okuyucu tarafından defektin varlığı ve yokluğu açısından ve eminlik derecesi ile ilgili değerlendirmeler kaydedilmiştir. Okuyuculardan ''gördüklerini bildirdikleri'' defektler için defektin dikey boyutunu ölçmeleri istenmiş, veriler kaydedilmiştir. Okuyucu ölçümleri farklı bir görüntü sıralamasıyla 2 hafta arayla tekrarlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, tüm defektler için, okuyucuların okuma verilerinin altın standart ile karşılaştırıldığında Kappa uyum skorları 0,57 ile 0,80 arasında olup orta-iyi uyum olarak sınıflandırılmıştır. Okuyucuların verileri defekt boyutuna göre altın standart ile karşılaştırıldığında 3 mm defekt tipindeki okumalarda Kappa uyum skoru 0,65, 5 mm defekt tipinde ise 0,80 bulunmuştur. KIBT görüntülerinin okunabilirliği, defekt boyutu ve yumuşak doku varlığından etkilenmekteyken, kaydedilen yanıtların eminlik derecesi, defekt varlığı, defekt boyutu, yumuşak doku varlığı ve protetik üst yapı varlığından istatistiksel olarak anlamlı oranda etkilendiği gözlenmiştir. xii KIBT verilerine göre, defektsiz örneklerde 0,46 mm'lik bir pozitif ölçüm sapması, 3 mm'lik defect ölçümlerinde 0,23 mm'lik, 5 mm'lik defekt ölçümlerinde ise 0,33 mm'lik bir negatif sapma ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the most important biological factors that can affect the success of dental implants is peri- implant lesions, which may lead to the formation of peri-implant defects. The first prerequisite for properly managing these diseases is the accurate diagnosis of the disease and proper identification of the bone defect. To achieve this, some of the clinical parameters commonly used in daily dental practice are being questioned in terms of diagnostic accuracy, highlighting the need for radiographic diagnosis and increasing the importance of its diagnostic accuracy. The aim of this study is to evaluate the diagnostic accuracy of bone defects of various sizes created on the vestibular surface around dental implants under in-vitro conditions, using cone- beam computed tomography (CBCT) images, based on the interpretations of examiners with a certain level of experience, considering different mucosal thicknesses and the presence of fixed prosthetic restorations. In the study, different sizes (3 mm and 5 mm) of dehiscence-type defects were prepared in the buccal bone surrounding dental implants placed in bovine-derived bone blocks. The prepared bone blocks were adapted to a plastic skull to simulate the intraoral dentition, and CBCT images were subsequently obtained. The acquired images were evaluated by five examiners from different disciplines for the presence or absence of defects and the degree of certainty. Examiners were asked to measure the vertical dimension of the defects they reported seeing, and the data were recorded. The measurements by the readers were repeated two weeks later with a different image sequence. As a result of the analysis, for all defects, the Kappa agreement scores of the readers compared to the gold standard ranged from 0.57 to 0.80, indicating moderate to good agreement. When the examiners' data were compared to the gold standard based on defect size, the Kappa agreement score was 0.65 for 3 mm defects and 0.80 for 5 mm defects. According to CBCT data, a positive measurement deviation of 0.46 mm was observed in defect- free samples, a negative deviation of 0.23 mm in 3 mm defect measurements, and a negative deviation of 0.33 mm in 5 mm defect measurements.