Is the glass ceiling the only obstacle faced by women in their work-lives?
Kadınların çalışma hayatında karşılaştığı tek engel cam tavan mı?
- Tez No: 937112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yöneticiler İçin Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Cam tavan terimi, kadınların kurumsal merdivenleri tırmanmaya çalışırken karşılaştıkları engelleri tanımlamaktadır. Kadınların profesyonel basamakları tırmanmaya ve mümkün olan en yüksek pozisyonlara ulaşmaya çalışırken karşılaştıkları tüm zorlukları ve engelleri içerir. Varlığının (kadınlar açısından) doğuracağı sonuçlar ortadadır, ancak bunlar pek tartışılmamaktadır. Pakistan'da, Türkiye'de, Almanya'da ve diğer birçok ülkede kadınlar bu olaydan olumsuz etkileniyor. Bu çalışma, cam tavanın temel nedenlerini ve kadınlar üzerindeki çeşitli olumsuz etkilerini, hedeflerini nasıl kararttığını ortaya koyuyor. Kadınların iş hayatında karşılaştıkları birçok zorluğun yanı sıra cinsel taciz ve cinsiyet eşitsizliği de var. Araştırmanın verileri iki yöntemle toplandı: kadınların doldurduğu anketler ve tematik analiz. Bu araştırmanın amacı, cam tavanın aslında kadınların işyerinde karşılaştıkları en büyük engel olup olmadığını veya cinsel taciz ve cinsiyet eşitsizliği gibi diğer engellerin daha büyük bir sorun teşkil edip etmediğini belirlemektir. Bazı ülkelerde kadınların karşılaştığı en büyük engelin“cam tavan”olduğu tespit edilirken, diğer ülkelerde cinsel taciz ve cinsiyet eşitsizliğinin daha büyük sorunlar olarak görülebildiği görüldü.
Özet (Çeviri)
The term“glass ceiling”describes the obstacles women encounter when trying to move up the corporate ladder. It includes all of the difficulties and barriers that women encounter when attempting to go up the professional ladder and achieve the highest positions possible. The consequences that arise from its existence (for women) are obvious, yet they are hardly discussed. Women are negatively impacted by this phenomena in Pakistan, Turkey, Germany, and many other nations. This study reveals the root causes of the glass ceiling as well as the various negative effects it has on women, including how it obscures their goals. In addition to numerous other challenges, women encounter in the job are sexual harassment and gender inequity. The study's data was gathered through two methods: female-completed surveys and thematic analysis. The purpose of this research is to determine whether the glass ceiling is, in fact, the largest barrier that women encounter at work, or if other barriers—such as sexual harassment and gender inequality—pose a bigger challenge. While it was found that in certain nations, the“glass ceiling”is the largest barrier facing women, in other nations, sexual harassment and gender inequality could be seen as