A Comparative Study of the Parliamentary Government System of the United Kingdom and the Presidential Government System of the United States of America: Which System is Better
Birleşik Krallık Parlamenter Hükümet Sistemi ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Hükümet Sisteminin Karşılaştırması Üzerine Bir Çalışma: Hangi Sistem Daha İyi
- Tez No: 937118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. STUART LAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Reading
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Devletler için hangi yönetim sisteminin en iyi olacağı konusunda uzun süredir devam eden bir tartışma vardır. Bu çalışmada, dünyada var olan iki ana demokratik hükümet sistemi ele alınacaktır: parlamenter sistem ve başkanlık sistemi. Parlamenter sistemin ortaya çıktığı ve en iyi uygulandığı yer İngiltere'dir. Benzer şekilde, başkanlık sisteminin ortaya çıktığı ve en iyi uygulandığı yer Amerika Birleşik Devletleri'dir. Bu nedenle, öncelikle bu iki hükümet sisteminin tanımlayıcı kriterleri ve parlamenter ile başkanlık sistemlerinin tarihsel gelişimi ele alınacaktır. Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nin yasama ve yürütme organları tanımlanacak ve çalışma sistemleri incelenerek hangi sistemin daha iyi olduğu tartışılacaktır. Her bir sistemin yalnızca yönetim biçimiyle değil, aynı zamanda her ülkenin sosyal, ekonomik, politik ve tarihsel değerleriyle birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir; çünkü hükümet sistemi tek başına bir ülkeyi demokratik, hukuki ve güçlü kılmak için yeterli değildir. Bu çalışma, iki demokratik sistemin tanımı, tarihsel gelişimi ve karşılaştırmasını ele almayı ve hangi demokratik sistemin ülkeler için daha uygun olduğunu tartışmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
There is a long period of debate which government system would be best for states. In this paper two main democratic government systems that exist in the world will be addressed, they are the parliamentary system and presidential system. The place where the parliamentary system emerged and the best place to apply it is England. In a similar way, the place where the presidential system has emerged and is best practiced is the United States. Therefore, First, the defining criteria of these two government systems and the historical development of parliamentary and presidential systems will be dealt with. The legislative and executive bodies of the United Kingdom and the United States will be identified and their working systems will be demonstrated to discuss which system is better. Each system should be assessed with the social, economic, political and historical values of each country besides the government system, which alone is not enough to make democratic, legal and powerful an individual country. This paper proposes that to discuss definition, historical development and comparison of two democratic systems and which democratic system is better for countries.