İstanbul il sınırları içerisindeki içmesuyu havzalarının korunmasında CBS'nin kullanımı
GIS using conservation of water basins of İstanbul metropolitan area
  1. Tez No: 93712
  2. Yazar: CİHAT BAŞPEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. GÜL BATUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET insanoğlunun yerleşik düzen arayışında en önemli kaynaklarından biri sudur. İstanbul'un büyük bir hızla artan nüfusunun odaklandığı ve denetiminin ne yazık ki yeterli olacak seviyede sağlanamadığı için yeni yerleşimler oluşmuş ve bu yerleşimler su kaynaklan ile çakışmıştır. Bu tez çalışmasında, havza konumu verme faaliyetlerine yönelik Bilgi Sistemi'nin analizi,tasanmı ve seçilecek bir pilot bölgede uygulanması“ amaçlanmıştır. Çalışma, altı ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, yaşam kaynağı olan suyun öneminden, göçün yol açtığı İstanbul'daki çarpık yapılaşmadan ve içme suyu kaynaklarının kirlenmesinden bahsedilerek bu çerçevede çalışmanın amacı belirlenmiştir. İkinci bölümde, ”İçme Suyu Havzalan'mn Korunmasında ve Yönetimi“nde kullanılan tanımlar ve kavramlar üzerinde durulmuştur. İBŞB mücavir alan üzerinde koruma altına alman dereler ve besledikleri içme suyu havzaları ile bu havzaların İstanbul'da hangi ilçelerin su ihtiyacını karşıladığı anlatılmıştır. Ayrıca, havza alanlarında CBS'nin kullanımına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de ve yurtdışında içme suyu havza alanlarının korunmasına yönelik çalışmalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, CBS'nin kurulması için izlenecek aşamalar belirtilmiş, bu aşamalar sırasıyla izlenerek İSKİ Harita İşleri Müdürlüğü'nün havza konumu verme faaliyetlerine yönelik teorik ve pratik çalışmalar konu edilmiştir. Beşinci bölümde, bu tez çalışmasından beklentilerin karşılanıp karşılanmadığı irdelenmiş, sistemin oluşturulması sırasında karşılaşılan sorunlar açıklanmış, çalışmada kullanılan veriler değerlendirilmiştir. Altıncı bölümde, sonuç ve önerilere yer verilmiştir. vuÖZET insanoğlunun yerleşik düzen arayışında en önemli kaynaklarından biri sudur. İstanbul'un büyük bir hızla artan nüfusunun odaklandığı ve denetiminin ne yazık ki yeterli olacak seviyede sağlanamadığı için yeni yerleşimler oluşmuş ve bu yerleşimler su kaynaklan ile çakışmıştır. Bu tez çalışmasında, havza konumu verme faaliyetlerine yönelik Bilgi Sistemi'nin analizi,tasanmı ve seçilecek bir pilot bölgede uygulanması”amaçlanmıştır. Çalışma, altı ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, yaşam kaynağı olan suyun öneminden, göçün yol açtığı İstanbul'daki çarpık yapılaşmadan ve içme suyu kaynaklarının kirlenmesinden bahsedilerek bu çerçevede çalışmanın amacı belirlenmiştir. İkinci bölümde,“İçme Suyu Havzalan'mn Korunmasında ve Yönetimi”nde kullanılan tanımlar ve kavramlar üzerinde durulmuştur. İBŞB mücavir alan üzerinde koruma altına alman dereler ve besledikleri içme suyu havzaları ile bu havzaların İstanbul'da hangi ilçelerin su ihtiyacını karşıladığı anlatılmıştır. Ayrıca, havza alanlarında CBS'nin kullanımına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'de ve yurtdışında içme suyu havza alanlarının korunmasına yönelik çalışmalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, CBS'nin kurulması için izlenecek aşamalar belirtilmiş, bu aşamalar sırasıyla izlenerek İSKİ Harita İşleri Müdürlüğü'nün havza konumu verme faaliyetlerine yönelik teorik ve pratik çalışmalar konu edilmiştir. Beşinci bölümde, bu tez çalışmasından beklentilerin karşılanıp karşılanmadığı irdelenmiş, sistemin oluşturulması sırasında karşılaşılan sorunlar açıklanmış, çalışmada kullanılan veriler değerlendirilmiştir. Altıncı bölümde, sonuç ve önerilere yer verilmiştir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important factors effecting humanbeing's choice to seek for residential area is water. As a result of massive immigration, the population of Istanbul has grown rapidly, together with insufficient control by the authorities, this heap has given rise to formation of new residential areas which drastically clashed with water resources of the region, immigration from rural areas being an overall problem in the country scale has resulted in a rapid increase of the population of Istanbul, thus the disorganised growth of residential areas has caused reduction of forest lands which is so vital for watersheds in the region. And also pollution resulted from domestic and industrial activities also endangers the water resources. In this study, as stated in the constitution of 1982, the duty to provide the healthy and stable environment for the citizens and ISKI being one of the establishment to undertake this service is obliged to succeed in this task of“ Drinking Water Resources Usage and Management”in quicker, more economical, more productive, simpler and easy way. Here we attempt to develop a model system to achieve this criterions as well as designing a watershed site and analysis a proposed Information System. This thesis is formed in six main parts. In the first part, we aim to describe the importantly of water as a main source for life, as well as problems as a result of immigrations, awry way of urbanisation and pollution of water resources. In the second part, We emphasize on the definitions and concepts being used in“Drinking Water Resources Usage and Management”. In the region of İBSB's authority, we investigate the streams that are taken under protection and watershed regions which they supply in connections with the towns that are supplied from this watershed areas. In the third part, protection and maintaice of Drinking Watershed areas are examined at home and abroad. As for the fourt part, we dwell upon the stages to constitute EIS (Environmental Information System) and observe the phases of the work which is undertaken by ISKI Directorate of map to design, protect and maintain watershed sites. Furthermore problems which is encountered during the feasibility work stated in this part. In the fifth part, we attempt to give a conclusion of gained results from the project and problems that are confronted during the work. Also a throughtout evaluation of project data is done in this part. In addition, we give a brief comment on how iski Map Management Branch directs its facilities and compare time, cost, staff economy and obtained output of this work. In the final part, we will give the results of this research along with the recommendations for such projects as to protect and maintain drinking watershed areas. VIMABSTRACT One of the most important factors effecting humanbeing's choice to seek for residential area is water. As a result of massive immigration, the population of Istanbul has grown rapidly, together with insufficient control by the authorities, this heap has given rise to formation of new residential areas which drastically clashed with water resources of the region, immigration from rural areas being an overall problem in the country scale has resulted in a rapid increase of the population of Istanbul, thus the disorganised growth of residential areas has caused reduction of forest lands which is so vital for watersheds in the region. And also pollution resulted from domestic and industrial activities also endangers the water resources. In this study, as stated in the constitution of 1982, the duty to provide the healthy and stable environment for the citizens and ISKI being one of the establishment to undertake this service is obliged to succeed in this task of“ Drinking Water Resources Usage and Management”in quicker, more economical, more productive, simpler and easy way. Here we attempt to develop a model system to achieve this criterions as well as designing a watershed site and analysis a proposed Information System. This thesis is formed in six main parts. In the first part, we aim to describe the importantly of water as a main source for life, as well as problems as a result of immigrations, awry way of urbanisation and pollution of water resources. In the second part, We emphasize on the definitions and concepts being used in“Drinking Water Resources Usage and Management”. In the region of İBSB's authority, we investigate the streams that are taken under protection and watershed regions which they supply in connections with the towns that are supplied from this watershed areas. In the third part, protection and maintaice of Drinking Watershed areas are examined at home and abroad. As for the fourt part, we dwell upon the stages to constitute EIS (Environmental Information System) and observe the phases of the work which is undertaken by ISKI Directorate of map to design, protect and maintain watershed sites. Furthermore problems which is encountered during the feasibility work stated in this part. In the fifth part, we attempt to give a conclusion of gained results from the project and problems that are confronted during the work. Also a throughtout evaluation of project data is done in this part. In addition, we give a brief comment on how iski Map Management Branch directs its facilities and compare time, cost, staff economy and obtained output of this work. In the final part, we will give the results of this research along with the recommendations for such projects as to protect and maintain drinking watershed areas. VIM