Değerlik etkileşim formülleri ile doymuş hidrokarbon özdeciklerinin özdeğerlerinin bulunması ve kararlılığının incelenmesi
A Theoretical study on the eigenvalues of saturated hydrocarbon molecules and prediction of their stabilities
- Tez No: 93711
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY SİNANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Oktay Sinanoğlu tarafından ortaya atılan Değerlik Etkileşim Formülleri (DEF) kuramının kurallarından yola çıkılarak; basit bir resimli yolla bir özdeciğin, bağlar (n+,), bağönler (n_), bağlamaz (no) yörüngeçlerinin sayısını bulmak ve özdeciğin kararlılığı (tepkime yeteneği) hakkında fikir yürütmek mümkün olmaktadır. Çalışmamızda, bu kuram yardımıyla pek çok özdeciğin n+, il no sayılarını [DBD: düzey biçit dizini (LPI: level pattern indices)] hesapladık. Ayrıca, çeşitli çizelgeler oluşturduk ve karbon bileşiklerini içerdikleri n+> n., no sayılarına göre sınıflandırdık. Özdeciksel bağlaşım düzesini ısıldevingen (termodinamik) sabitlerle karşılaştırarak, DEF kuramının doğruluğunu nitel olarak göstermeye çalıştık. Bundan başka, DEF kuramının kurallarını dikkate alarak oluşturduğumuz çizelgeleri kullanarak, basit resimli yola dahi gerek kalmadan basit formüllerle n+, n_, no sayılarını bulmanın mümkün olduğunu gösterdik. DEF kuramının nicel olarak kanıtlanması için ise; Oktay Sinanoğlu'nun doktora öğrencisi Elif Tekin Tarım tarafından geliştirilen HAO isimli bilgisayar yazılımı kullanılarak, pek çok özdeciğin n+, n., no sayıları ve yazılımdaki özdeciklerle ilgili diğer hesaplar gösterildi. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Starting from the rules of the theory of“Valency Interaction Formulae”asserted by Oktay Sinanoğlu, it becomes possible to find out the number of the bonding (n,.), anti-bonding (n ), and non-bonding (n,,) orbitals by a simple pictorial way to state about the stability (that is ability to reaction) of a molecule. In our study, we calculated the n+, n. n,, numbers of many molecules through the“Level Pattern Indices LPI ”and by the help of the above mentioned theory. Furthermore, we formed number tables and classified the carbon compounds according to their n+, n. i^ numbers. We also tried to prove qualitatively the VIF theory, comparing the molecular binding orders with thermodynamic constants. Besides this, we showed that it is possible to find the 11+, n r^ numbers by simple formulas and considering the rules of VIF, without even needing a simple pictorial way. As for the quantitative proof of the VIF theory, the other calculations related with molecules and the n+, n. n" numbers of many molecules have been given by the use of the software named HAO and developed by Elif Tekin Tarım the doctoral student of Oktay Sinanoğlu.