Sosyal hizmet mezunlarının öz yeterlilik algısı ile iş doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Yalova Üniversitesi örneği
Examining the relationship between self-efficacy perception and job satisfaction of social work graduates: The case of Yalova University
  1. Tez No: 937125
  2. Yazar: SEDA GÜNEŞ GÖNÜLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, sosyal hizmet mezunlarının öz yeterlilik algısı ile iş doyumu arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Sosyal hizmet disiplini, insan refahını artırma hedefiyle birey, grup ve toplum düzeyinde çok katmanlı müdahaleler gerektiren, etik ve insan hakları temelli bir meslek alanıdır. Bu bağlamda, sosyal hizmet mezunlarının mesleki yaşamlarında karşılaştıkları yapısal, duygusal ve mesleki zorluklar, bireysel yeterlik algılarını ve işten duydukları tatmini doğrudan etkileyen önemli değişkenler arasında yer almaktadır. Araştırma, Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü'nden mezun 205 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiş, veri toplama aracı olarak Genel Öz Yeterlilik Ölçeği ve İş Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiş, değişkenler arası ilişkiler korelasyon, t-testi ve varyans analizleri yoluyla değerlendirilmiştir. Bulgular, sosyal hizmet mezunlarının öz yeterlilik düzeyleri ile iş doyumları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle eğitim sürecinden duyulan memnuniyet, akademik danışmanlık hizmetleriyle ilişkiler ve mezuniyet sonrası mesleki deneyimlerin hem öz yeterlilik hem de iş doyumu üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonuçları, sosyal hizmet mezunlarının mesleki doyumlarının yalnızca bireysel yeterliklerine değil; aynı zamanda örgütsel destek düzeyine, mesleki rollerine dair algılarına ve iş koşullarının niteliğine de bağlı olduğunu göstermektedir. Mezunların duygusal emek yüküyle baş etme biçimleri, işin anlamlılığına ilişkin değerlendirmeleri ve toplumsal katkı algıları, mesleki doyumu artırıcı faktörler olarak öne çıkmaktadır. Öte yandan, düşük ücret, belirsiz kariyer olanakları ve yetersiz yönetsel destek gibi unsurlar iş doyumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu bağlamda tez, sosyal hizmet mezunlarının mesleki sürdürülebilirliğini artıracak stratejilerin belirlenmesine yönelik önemli ipuçları sunmaktadır. Eğitim sürecinin uygulama odaklı hale getirilmesi, mesleki danışmanlık sistemlerinin güçlendirilmesi ve iş yaşamında öz yeterlilik algısını destekleyecek politikaların geliştirilmesi, sosyal hizmet alanında nitelikli insan kaynağının korunması açısından kritik önemdedir. Elde edilen bulgular, sosyal hizmet disiplinine hem kuramsal hem de uygulamalı düzeyde katkı sağlamayı hedeflemekte; aynı zamanda alanda yapılacak yeni çalışmalara yön gösterici bir kaynak olma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between self-efficacy perception and job satisfaction of social work graduates. Social work discipline is an ethical and human rights-based profession that requires multi-layered interventions at individual, group and community level with the aim of increasing human welfare. In this context, the structural, emotional and professional difficulties faced by social work graduates in their professional lives are among the important variables that directly affect their perceptions of individual competence and job satisfaction. The study was conducted with the participation of 205 graduates of Yalova University Department of Social Work, and the General Self-Efficacy Scale and Job Satisfaction Scale were used as data collection tools. The data were analysed with SPSS software and the relationships between variables were evaluated through correlation, t-test and variance analyses. The findings revealed that there was a significant positive relationship between the self-efficacy levels of social work graduates and their job satisfaction. In particular, satisfaction with the education process, relationships with academic counselling services and professional experiences after graduation were found to be effective on both self-efficacy and job satisfaction. The results of the study show that the professional satisfaction of social work graduates depends not only on their self-efficacy but also on the level of organisational support, their perceptions of their professional roles and the quality of their working conditions. Graduates' ways of coping with emotional labour burden, their evaluation of the meaningfulness of work and their perception of social contribution stand out as factors that increase professional satisfaction. On the other hand, factors such as low wages, uncertain career opportunities and inadequate managerial support negatively affect job satisfaction. In this context, the thesis provides important clues for determining strategies to increase the professional sustainability of social work graduates. Making the education process practice-oriented, strengthening professional counselling systems and developing policies to support the perception of self-efficacy in business life are critical for the protection of qualified human resources in the field of social work. The findings obtained aim to contribute to the discipline of social work at both theoretical and practical levels; at the same time, it is a source of guidance for new studies to be conducted in the field.