Occupational safety knowledge and practice amongst the syrian workers in the automobile repair workshops in northwest syria and southern türki̇ye
Kuzeybatı suriye ve güney türkiye'deki suriyeli çalışanların otomobil tamir atölyelerinde mesleki güvenlik bilgi ve uygulamaları
- Tez No: 937124
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. NİMETCAN MEHMET ORHUN, Prof. Dr. SALİH MOLLAHALİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Politikaları ve Küresel Sağlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Kuzeybatı Suriye ve Güney Türkiye'deki otomobil tamir atölyelerinde çalışan Suriyelilerin mesleki güvenlik konusundaki bilgi, tutum ve uygulamalarını incelemektedir. Araştırma, demografik özellikler, eğitim ve coğrafi farklılıkların çalışanların güvenlik standartlarına uyum üzerindeki etkisini değerlendirmek için tanımlayıcı kesitsel bir metodoloji kullanmıştır. Veriler, 150 katılımcıdan standart bir anket aracılığıyla toplanmış ve temel eğilimleri ve ilişkileri ortaya koymak için istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Sonuçlar, iş yeri güvenliği farkındalığında önemli eksiklikler ve kişisel koruyucu ekipmanların (PPE) düzensiz kullanımını göstermektedir. Çalışanların çoğu, iş yerindeki ani tehlikeler hakkında bilgi sahibi olmasına rağmen, güvenlik uygulamalarına yönelik tutumları; rahatsızlık ve yetersiz kaynaklar gibi algılanan engeller nedeniyle olumsuz etkilenmiştir. Stres ve kadercilik gibi psikolojik faktörler, özellikle çatışmadan etkilenen bölgelerde, güvenlik önlemlerine uyumu ek olarak etkilemiştir. Güney Türkiye'deki çalışanlar, Kuzeybatı Suriye'deki meslektaşlarına kıyasla daha üstün güvenlik önlemleri sergilemiş ve bu durum düzenleyici denetim ve kaynaklara erişim farklılıklarını ortaya koymuştur. Bu çalışma, kapsamlı eğitim programlarının gerekliliğini, kişisel koruyucu ekipmanlara erişimin artırılmasını ve psikolojik engelleri aşmak için davranışsal stratejilerin önemini vurgulamaktadır. Araştırma, iş yeri güvenliğini geliştirmek için eğitimi, ruh sağlığı desteğini ve düzenleyici yapıları birleştiren kapsamlı bir stratejinin önemini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, yüksek riskli ortamlarda iş yeri güvenliğini artırmayı amaçlayan politika yapıcılar ve uygulayıcılar için önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the knowledge, attitudes, and practices about occupational safety among Syrian workers in automobile repair workshops located in Northwest Syria and Southern Türkiye. The research employs a descriptive cross-sectional methodology to evaluate the impact of demographic characteristics, training, and geographical differences on workers' compliance with safety standards. Data were gathered from 150 participants via a standardized questionnaire and evaluated with statistical methods to discern major trends and relationships. The results indicate substantial deficiencies in workplace safety awareness and irregular utilization of personal protective equipment (PPE). Although the majority of employees exhibited knowledge of immediate workplace hazards, their attitudes towards safety practices were impeded by perceived barriers, including discomfort and insufficient resources. Psychological factors, such as stress and fatalistic ideas, additionally influenced compliance with safety measures, especially in conflict-affected areas. Employees in Southern Türkiye demonstrated superior safety measures compared to their counterparts in Northwest Syria, indicating disparities in regulatory supervision and resource accessibility. This study highlights the necessity for extensive training programs, enhanced access to personal protective equipment, and behavioral strategies to overcome psychological obstacles. The research underscores the significance of a comprehensive strategy that amalgamates education, mental health assistance, and regulatory structures to improve workplace safety. These findings provide significant insights for policymakers and practitioners seeking to enhance workplace safety in high-risk settings.