Neoadjuvan kemoradyoterapi sonrası ameliyatsız takip edilen rektum kanseri hastalarında MR görüntülemesinin tam yanıtı saptamadaki prediktif değeri
The predictive value of MR imaging in detecting complete response in rectal cancer patients undergoing organ-preserving treatment after neoadjuvant chemoradiotherapy
- Tez No: 937140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Neoadjuvan tedavi sonrası klinik tam yanıtlı orta – distal yerleşimli rektum kanseri hastalarında organ koruyucu tedavi (İzle ve Gör) uygulanabilir. Bu hasta grubunun tespitinde ve takibinde tedavi sonrası klinik muayene, endoskopik değerlendirme ve manyetik rezonans görüntüleme önemli yere sahiptir ancak manyetik rezonans görüntülemenin tedavi sonrası erken dönemde klinik yanıtı değerlendirmedeki etkinliği tartışmalıdır. Bu retrospektif çalışmada İzle ve Gör protokolü uygulanan hastalarda neoadjuvan radyoterapinin bitiminden 3. ay sonra yapılan ilk değerlendirme ile tekrarlayan değerlendirmeler arasındaki endoskopi ve manyetik rezonans görüntüleme uyum oranlarını karşılaştırmak, manyetik rezonans görüntüleme için uygun zamanı tespit etmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2016 ile 30 Nisan 2024 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Gastrointestinal Cerrahi Birimi' nde neoadjuvan tedavi almış orta - distal yerleşimli lokal ileri rektum kanseri hastalarının verileri retrospektif olarak incelendi. Tedaviye tam yanıtlı olarak değerlendirilen ve ameliyatsız izleme alınan hastaların 3. ayda yapılan ilk endoskopi ve manyetik rezonans tetkikleri ile 6.,9. ve 12. aylarda yapılan tetkikleri tümör yanıtı açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma süresinde kriterlere uygun 64 hasta saptandı. Hastaların 45' i erkek, 19' u kadın ve yaş ortalaması 59 idi. Neoadjuvan radyoterapi bittikten 3 ay sonra yapılan yeniden evrelemede endoskopik tam veya tama yakın yanıt saptanan 17 hastanın (%26) manyetik rezonans görüntüleme bulgularının endoskopi ile uyumsuz olduğu saptandı. Yapılan istatiksel analizde çok düşük düzeyde uyum saptandı (κ=0,195; p=0,009).
Özet (Çeviri)
Purpose: Organ-preserving treatment (Watch and Wait) can be applied in patients with mid to distal rectal cancer who achieve a complete clinical response after neoadjuvant therapy. Clinical examination, endoscopic evaluation, and magnetic resonance imaging play an important role in identifying and monitoring these patient group after treatment. However, the effectiveness of magnetic resonance imaging in evaluating early post-treatment clinical response is controversial. This retrospective study aimed to compare the concordance rates between endoscopy and MRI in the initial evaluation conducted 3 months after the completion of neoadjuvant radiotherapy and subsequent assessments in patients undergoing the Watch and Wait protocol, as well as to determine the optimal timing for magnetic resonance imaging. Materials and Methods: The data of patients with locally advanced mid-to-distal rectal cancer who received neoadjuvant therapy at Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine, Department of Surgery, Division of Gastrointestinal Surgery between January 1, 2016, and April 30, 2024, were retrospectively analyzed. The tumor responses of patients were compared between the initial endoscopy and magnetic resonance imaging performed at the 3rd month and the examinations performed at the 6th, 9th, and 12th months in patients evaluated as having a complete response to treatment and followed without surgery. Results: A total of 64 patients meeting the study criteria were identified, 45 of whom were male and 19 female, with a mean age of 59 years. In the restaging conducted 3 months after the completion of neoadjuvant radiotherapy, magnetic resonance imaging findings were found to be inconsistent with those of endoscopy in 17 patients (26%) who had a complete or near-complete response on endoscopy. The statistical analysis revealed a very low level of agreement (κ=0.195; p=0.009).