PERİ-İMPLANTİTİS TANISI OLAN BİREYLERDE MATRİKS METALLOPROTEİNAZ-3 (rs679620) GEN POLİMORFİZMİNİN İNCELENMESİ
ANALYZING THE POLYMORPHISM OF THE MATRIX METALLOPROTEINASE-3 (RS679620) GENE IN PATIENTS DIAGNOSED WITH PERI-IMPLANTITIS.
  1. Tez No: 937139
  2. Yazar: RUKİYE ZİYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTE TACAL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oral Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışma, bağ dokusu yıkımında rol oynayan MMP-3 genindeki rs679620 polimorfizminin peri-implantitis gelişimi üzerindeki potansiyel etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na başvurmuş, klinik ölçümleri yapılmış 50 peri-implantitis hastası ve 15 sağlıklı birey (kontrol) dahil edilmiştir. DNA izolasyonu periferik kan örneklerinden gerçekleştirilmiş, MMP-3 rs679620 genotiplemesi gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyon (GZ-PZR) yöntemiyle yapılmıştır. Elde edilen veriler Ki-kare analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hasta grubunda MMP-3 rs679620 polimorfizmi için GG ve GA genotipleri sırasıyla 17 (%34,00) ve 33 (%66,00) olarak belirlenmiş, AA genotipine rastlanmamıştır. Kontrol grubunda ise GG, GA ve AA genotipleri sırasıyla 4 (%26,67), 8 (%53,33) ve 3 (%20,00) olarak tespit edilmiştir. Alel dağılımında, hasta grubunda G aleli %67,00 ve A aleli %33,00 iken, kontrol grubunda G aleli %53,33 ve A aleli %46,67 olarak bulunmuştur. Genotip açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective : This study aims to investigate the potential effect of the rs679620 polymorphism in the MMP-3 gene, which plays a role in connective tissue destruction, on the development of peri-implantitis. Materials and Methods : Our study included 50 peri-implantitis patients and 15 healthy individuals (control group) who applied to Marmara University Faculty of Dentistry, Department of Periodontology, and underwent clinical measurements. DNA isolation was performed from peripheral blood samples, and MMP-3 rs679620 genotyping was conducted using the Real-Time PCR method. The obtained data were analyzed using the Chi-square test. Results : In the patient group, GG and GA genotypes for MMP-3 rs679620 polymorphism were determined as 17 (%34.00) and 33 (%66.00), respectively, with no occurrence of the AA genotype. In the control group, GG, GA and AA genotypes were determined as 4 (%26.67), 8 (%53.33) and 3 (%20.00), respectively. In the allele distribution, G allele was 67.00% and A allele was 33.00% in the patient group, while G allele was 53.33% and A allele was 46.67% in the control group. A statistically significant difference was found in terms of genotype.