Çevre bilgi sistemleri; İstanbul'da hava kirliliği üzerine çevre bilgi sistemi araştırması
Definition of environmental information systems and a study of environmental information system based on quality in İstanbul
  1. Tez No: 93716
  2. Yazar: YUSUF KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
IX ÖZET ÇEVRE BİLGİ SİSTEMLERİ; İSTANBUL' DAKİ HAVA KALİTESİ ÜZERİNE ÇEVRE BİLGİ SİSTEMİ ÇALIŞMASI Çevre ile alakalı bilgilerin toplanmasının en önde gelen amacı, daha temiz, yaşanabilir, güzel bir çevre için düzenlenecek çevre politikalarının geliştirilmesinde ve bu politikaların tutarlılığını tartışmak için ülke kalkınmasını minimum seviyede etkileyecek şekilde yapılacak çalışmalara bir zemin hazırlamaktır. Çevre ile ilgili bilgiler, çevre kalitesini iyileştirmek ve devam ettirmek için gerekli olan en önemli ihtiyaçtır. Çevre kalitesini iyileştirmek için yapılacak çalışmaların diğer bileşenleri ise teknik uzmanlar ve doğru ölçümleri yapacak olan teknik kadrodur. Bu ihtiyaçların birinin dahi olmadığı bir yerde hava, su ve diğer çevresel unsurların iyileştirilmesinde yapılacak olan çalışmaların çevre kalitesi üzerine fazla bir katkısı beklenemez. Çevre Bilgi Sistemi (Ç.B.S), bilgilerin koordinatlarıyla birlikte çalışıldığı, saklandığı, analizlerin yapıldığı, sorgulamaların ve yayınlarının yapıldığı bir sistemdir. Ç.B.S'nin tasarlanması gelecekte alınacak kararların ana yapısını oluşturur. Ç.B.S dikkatli bir planlama ve sistem içerisindeki nesnelerin dikkatli ve önsezili bir çalışmayla gerçekleştirilebilir. Çevre bilgi sistemleri genel olarak hava, su ve katı atık problemlerinin çözülmesi amacıyla kurulur. Basit bir çevre bilgi sisteminin bileşenleri üç kategoride toplanabilir: bölgeye ait bilgiler, alıcı ortam bilgileri ve emisyon verileri. Bilgiler basit, periyodik, tamamlayıcı olmalıdır. Her bir veri iyi bir şekilde referanslanmalı ve sistemdeki sorgulama muhtemel analizlerin yapılmasında hazır halde bir dosya içerisinde olmalıdır. Bununla birlikte temel amaçlar ve kullanıcıların bilgileri unutulmamalı veya ikinci dereceden önemli bir bilgi olarak dikkate alınmamalıdır. Bu çalışmanın amacı, ülkemizde ve İstanbul ilimizde mevcut olmayan Çevre Bilgi Sistemini tanıtmak ve bu sistemin bir birleşeni olan hava kalitesi çevre bilgi sistemine örnek teşkil edebilecek bir çalışma yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda çeşitli enstitü, kuruluşlar ve üniversiteler tarafından hava kirliliğine ait ölçülmüş olan değerlerin ne şekilde bir araya getirilebileceği, bu verilerin bilgisayar ortamında nasıl derlenip saklanacağı ve bu verilerin sistemde nasıl kullanılması gerektiği hakkında bir çalışma yapmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEFINITION of ENVIRONMENTAL INFORMATION SYSTEMS and A STUDY of ENVIRONMENTAL INFORMATION SYSTEM BASED ON AIR QUALITY IN ISTANBUL The foremost purpose of collecting environmental information is to provide a basis for development and evaluating policies and actions to ensure a clean, healtful, and enjoyable environment with a minimum of disruption to the development of a country. Environmental information, thouth, is only one of the major reguirements in any program designed to maintain and enhance environmental quality. Other components include technical expertise and a commitment to take appropriate correective measures. Without any of these requirements, there is a little change for an orderly improvement of air and water quality or other environmental values. The desing of an information system will be in many cases an activity to serve the future. It will reguire careful planning and foresight coupled with a conscious review of the objectives the s ystem is going to serve The environmental information system (EIS) refers to a coordinating arrangementfor the selection, storage, analysis, revieval and dissemination of information The puspose of conducting air and water pollution monitoring and developing systems to handle this environmenttal information is to provide a basis for enforcement and development of pollution control regulations and evaluate trends in air and water quality. The basic reguirements for these purposes are measurement of baseline air and water quality levels, the periodic measurement of local ambient air and water quality, and the simultaneous cataloging of the characteristics and source of all emissions. Air and water pollution and solid wastes are the most pressing environmental problems requiring the development of an environmental information system The basic requirements for information are three: base line information, information on ambient environmental quality, and information on emmisions. The information system should be simple, periodic, and complete. Each piece of data should be well-referenced and the retrival system should be very flexible so that selective portions of the data file are readily available for analysis. And, the prime purpose and users of the information system should never be forgetten or relegated to a secondary priority. The aim of this study is to define Environmental Information Systems and preparation a study of Environmental Information system based on air pollution in Istanbul. The information and data which is collected by many different agencies, authorities and universities, is compiled in order to prepare a data base for models which are used to predict the air quality which is a base for the legislation.