Tek kesen ağızlı kesici takımlarda ortagonal talaş kaldırmada sıcaklığın talaş kırılmasına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of cutting temperature on the chip breaking in orthogonal machining with single point cutting tools
  1. Tez No: 93715
  2. Yazar: MURAT KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Modern talaşlı şekillendirme işlemlerinde talaş kaldırma hızlarının artmasıyla, işlem esnasındaki ısıl etkiler daha önemli olmaktadır. Metallerin ortagonal talaş kaldırılması esnasında sıcaklıkların belirlenmesi bir çok araştırmaya konu olmuştur. İşlem esnasında harcanan enerji, kayma düzlemi olarak adlandırılan, birinci deformasyon bölgesi ve takım talaş ara yüzeyi olarak ifade edilen iki temel bölgede ısıya dönüşür. Talaş oluşumu esnasında, olaya doğrudan ve dolaylı etkileri olan önemli faktörlerden biri sıcaklık, diğeri de talaş kontrolüdür. Sıcaklık, iki temel bölgede yükselmekte ve talaşın kontrolüne doğrudan etki etmektedir. Diğer taraftan kesme şartlarından, dolayısıyla sıcaklıktan da etkilenen talaşlar önce kıvrılmakta sonra bu kıvrımlar bir engelle karşılaştığında kırılmaktadır. Kınlan bu talaşlar kabul edilebilir tipteki talaşlardır ve talaşın kırılmasına sıcaklığın etkisi söz konusudur. Diğer taraftan, metallerin talaşlı işlenmesinin bulunduğu her endüstrinin verimliliğini etkileyen diğer önemli parametrelerden biri, talaş formudur. Talaş kontrolü ve kırılması modern, otomatize edilmiş talaş kaldırma işlemlerinde önemli bir problem haline gelmiştir. Bununla beraber yeterli çözümü ne teorik nede pratik olarak yerine getirilememiştir. Bu tezde, talaş kaldırma esnasında oluşan ısının talaş kırılmasına etkileri incelenmiştir. Bu konuda farklı talaş kırıcılar ve kesme şartlan kullanılarak deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. İlk olarak Nakayama tarafından önerilmiş olan kınlabilirlik kriterini temel alan, kesme sıcaklığım ve talaş malzemesinin özeliklerini içeren yeni bir formülasyon geliştirilmiş ve deneysel sonuçlar önerilen formülle karşılaştınlmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the ever increasing cutting speeds used in modern machining operations the thermal aspect of cutting become more and more important. Determination of the temperatures in the removing metal during orthogonal machining has been the subject of many investigations. The rate of energy consumed during machining is converted into heat in the two main regions of plastic deformation in the chip around the so called shear plane and the tool-chip interface. During chip formation, one of the more important factor that affect this formation by the direct or indirect way is temperature and the other one is chip control. Temperature rises in the main two zone, primary and secondary deformation zones, and affects chip control directly. Otherwise, chip that is affected by cutting conditions, that means that by temperature, is firstly curved and broke when it hits to the any obstacle. Broken chip is the acceptable type chip and in the formation of this kind of chip, the effect of temperature might be taken account. On the other hand, one of the other important parameter that influence of productivity of every industry, involved in metal cutting, is the form of the removed material or the chip form. Chip control and breaking has become a problem of increasing importance in modern automated machining operations, however its solution has not been satisfactorily carried out either theoretically or practically. In this thesis, the effect of the generated heat on the chip breaking during machining has been researched. Some experimental studies have been realised on this topic by using some different chip breakers and cutting conditions. A new formulation based on chip breakability criterion that proposed firstly by Nakayama, including cutting temperature and properties of the chip material has been developed and experimental results have been compared with the proposed formula. vtu