Akıllı binalarda güvenlik sistemlerinin kontrolü
The Control of security systems in intelligent buildings
- Tez No: 93718
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİT ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Günümüzde; artan hırsızlık ve saldın olaylarına karşı güvenlik sistemleri teknolojisinin gelişimi devam etmektedir. Kalabalık personel ve ziyaretçi sayısına sahip binalarda, güvenliğin üst düzeyde sağlanabilmesi için üç farklı güvenlik sisteminin bir arada kullanılmasına ihtiyaç duyulmaktadır: Alarm sistemi, geçiş kontrol sistemi, CCTV (Closed Circuit Television) sistemi. Bu sistemlerin birbirleriyle uyumlu çalışabilmeleri için, tek bir merkezden izlenmeleri ve kontrol edilmeleri gerekmektedir. Güvenlik firmaları, çalışmalarını bu yöne doğrultmuşlar ve sistemleri entegre edecek merkezi yazılımlar geliştirmişlerdir. Çalışmanın giriş bölümünde, güvenlik mühendisliğinin temel kavramları irdelenmiş ve risk değerlendirmesi için kullanılan çizelge uygulamasına yer verilmiştir. İkinci bölümde, güvenlik sistemleri hakkında temel bilgiler yer almaktadır. Bu sistemlerin bir merkezden kontrolünü sağlayan ve Honeywell tarafından geliştirilen XSM (Excel Security Manager) yazılımının fonksiyonları açıklanmıştır. Uygulama bölümünde, yedi katlı bir binanın güvenlik ihtiyaçları belirtilmiş ve bu ihtiyaçları karşılayacak sistemler için gerekli ekipman ve yazılımlar seçilmiştir. Son aşamada; sistemler, XSM yazılımı ile tek bir merkezden yönetilecek şekilde konfigüre edilip, operatörlerin kullanacağı dinamik ekranlar oluşturulmuştur. Merkezi yazılım kullanılarak gerçekleştirilen güvenlik uygulamaları, sistemlerin birbirlerine uyumlu çalışmasını sağlamakta ve dinamik ekranlar aracılığıyla operatörlere kolay kullanım imkanı vermektedir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, the security systems technology continues to develop against increasing burglary and attacks. For high-level security in the buildings which have crowded personnel and visitors, it is mostly required to use three different security systems together: Alarm system, access control system, CCTV (Closed Circuit Television) system. These systems must be monitored and controlled from one center in order to operate efficiently and harmoniously with each other. Security companies uses advanced supervisory control and data acquisition software to integrate their security systems. In the introduction part of this study, it is explained that security engineering and the charts, which are used for risk assessment. In the second part, it is overviewed that the fundamentals of the security systems and the functions of XSM software, which is central software being developed by Honeywell Company. In the last part, a sample application is explained for a seven-story building security requirements and it is chosen equipment and software tools to meet necessary security requirements. Systems are configured by means of XSM software and dynamic displays which will be used by operators are made. Using central software provides harmonious operation of the implemented systems and easy- to-use for operators.