Asenkron motorun elektronik hız kontrolü
Electronic speed control of asychronous motor
- Tez No: 93720
- Danışmanlar: PROF. DR. ORUÇ BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Hız kontrolü için bu çalışmada frekans çevirici ilkesi kullanılmıştır. Sistemin simulasyonu için önce asenkron motorun matematik modeli incelenmiştir. Bu model üç fazlı kaynakla simulasyon ortamında uyanlarak SIMNON programında simule edilmiş, daha sonra modele farklı sürme teknikleriyle frekans çevirici modeli de eklenerek simulasyonlar tamamlanmıştır. Avantaj lan sebebiyle PWM sürme tekniği baz alınarak frekans çevirici ve kontrol kartı tasarlanarak prototipleri üretilmiştir. Kontrol kartı için amaca uygun yazılım tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Frequency converter principle was used in this study. In order to simulate the system, math model of asynchronous motor was introduced. This model was simulated with SIMNON program assuming the motor was fed by three-phase sinusoidal voltage source. The simulation continues including the frequency converter models of different drive techniques. PWM drive technique has been selected due to its advantages. And, maybe the most time- consuming part, design and prototyping of the drive and control cards followed by the control software was completed. XI